Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Liberecká nemocnice obsadila pacienty s covidem 11 oddělení. Plánované operace musí počkat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Liberec Krajská nemocnice Liberec (KNL) přestala s okamžitou platnosti provádět plánované operace. Největší zdravotnické zařízení v Libereckém kraji utlumilo také provoz ambulancí. Důvodem je výrazný nárůst počtu pacientů s covidem. Sdělil to v úterý mluvčí KNL Václav Řičář. V Liberci je hospitalizováno 96 pacientů s covidem, což je skoro dvakrát více než před čtyřmi dny.

„V tuto chvíli je covid-19 pozitivními pacienty s nutností hospitalizace obsazeno již 11 našich oddělení. Zároveň počítáme s uvolňováním dalších kapacit pro covid pacienty, kteří potřebují péči v nemocnici,“ uvedl Řičář.

KNL provozuje i nemocnice ve Frýdlantu a Turnově. Těch se podle Řičáře nové omezení nijak nedotkne. „Nejsou to nemocnice s covidovými pacienty,“ uvedl. Liberecká nemocnice je ale za současného stavu koronavirové pandemie schopna nadále poskytovat jen akutní péči. „O všechny pacienty v nebezpečí života nebo s nutnou návštěvou ambulance se samozřejmě i nadále postaráme,“ dodal Řičář.

Plánovanou péči omezují i další páteřní nemocnice v Libereckém kraji. Nemocnice v Jablonci přestala dělat neakutní výkony minulý týden a v úterý ukončí plánované operace na oddělení chirurgie a gynekologie i jilemnická nemocnice. K pátku pak ukončí činnost ortopedické oddělení v nemocnici v Semilech a lékařský i ošetřovatelský personál bude zčásti přesunut do Jilemnice pro posílení péče o covidové pacienty.

V Libereckém kraji v posledních dnech znatelně přibývá pozitivně testovaných osob na koronavirus, v průměru 385 lidí za 24 hodin. O týden dříve to bylo 225 případů denně. Zhruba polovina všech aktivně nakažených v kraji je z Liberecka. Komplikacím spojeným s koronavirem v kraji podlehlo od začátku března 29 lidí, z toho téměř polovina za posledních sedm dní. Většinou šlo o pacienty starší 65 let.

Svět měl z Česka hrůzu, říká miliardář Frolík. Chystá výrobu chytrých postelí

Zbyněk Frolík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když nemusíte, tak si na jeho postel lehnout nechcete. Zakladatel firmy Linet, která vyrábí nemocniční lůžka, mluví o...

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...