Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Půtova kritika směrem k rozdělování vakcíny: Téměř třetina dávek jde do Prahy, na Liberecko putuje jen zlomek

Liberecký hejtman Martin Půta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Liberecký hejtman Martin Půta. | foto: ČTK

Liberec Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) kritizuje nerovnoměrné rozdělování vakcín. Z čísel, která jsou k dispozici do 14. ledna, bylo do nemocnic a zdravotnických zařízení v Praze distribuováno 32 procent vakcíny, do nemocnic a podobných zařízení v Brně 19,4 procenta a do Libereckého kraje sotva 2,8 procenta, řekl po pondělním jednání Krizového štábu Libereckého kraje Půta.

Kraj nemá dost vakcín, aby mohl očkovat v domovech seniorů i registrované zájemce starší 80 let, obává se, že se na ně ve větší míře dostane až v březnu.

Liberecký kraj dostal podle Půty zhruba o třetinu vakcín méně než by podle nastavených pravidel měl mít. „Já jsem pana ministra (Jana) Blatného požádal, aby ta čísla v příštích týdnech byla upravena, a to především proto, že společnost Pfizer oznámila, že sníží dodávky do Evropy, do České republiky zhruba o 40 procent, a podle mého názoru by se měly snížit ty dodávky především v těch krajích, kde je počet vakcín nepřiměřeně vysoký a neměly by se snižovat v těch krajích, které jich dostávaly méně,“ doplnil.

Podle Půty má kraj předběžně přislíbeno navíc jedno plato, což je vakcína pro zhruba 1100 lidí. „Pokud je dostaneme, budou primárně určeny pro domovy seniorů a jejich zaměstnance, abychom mohli do konce ledna dokončit vakcinaci bezmála 3000 klientů a pracovníků těchto zařízení,“ dodal. O očkování má zájem zhruba 70 procent uživatelů a pracovníků pobytových sociálních zařízení v kraji. První už vakcínu dostali minulý týden, celkem se tam zatím podařilo očkovat 434 lidí, dalších 540 dostane vakcínu v tomto týdnu.

Liberecký kraj přednostně očkuje právě v domovech seniorů, v domovech se zvláštním režimem, chce hromadně očkovat i v domovech s pečovatelskou službou. Klienty těchto zařízení považuje Půty za nejrizikovější. Původně se počítalo s tím, že na očkování seniorů starších 80 let, kteří žijí mimo tato zařízení, bude 20 procent vakcín, tedy asi 460 dávek. Vzhledem ke snížení dodávek to ale podle Půty bude zřejmě méně. Na veřejnost se patrně nedostane ani v únoru. Když do kraje dorazí zhruba stejné množství vakcín, bude třeba zajistit druhé očkování, pro ty, kdo už dostali první vakcínu a na nové zájemce mnoho nezbude, dodal hejtman.

Včetně první prosincové zásilky dostal zatím podle Půty Liberecký kraj ve třech dodávkách vakcínu pro 3510 lidí. „V očkovacích slotech je pro tento týden nabídnuto 300 míst pro seniory starší 80 let,“ řekl Půta. Podle předběžných informací by měl kraj na leden dostat vakcíny pro 11 000 lidí, v únoru pro 14 000 a v březnu zhruba 28 000. Kraj je připraven otevřít velká očkovací centra, pokud ale nebude víc vakcín, nemá to podle hejtmana smysl. Očkování zatím zajistí nemocnice v Liberci, Jablonci nad Nisou, České Lípě, Semilech a Jilemnici.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...