25. března 2017 10:30, aktualizováno  13:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tělo kardinála Vlka bylo uloženo do hrobky. Přihlížely dva tisíce lidí

Rakev s ostatky byla uložena do hrobky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rakev s ostatky byla uložena do hrobky. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Tělo zesnulého kardinála Miloslava Vlka bylo v sobotu po církevních obřadech uloženo do arcibiskupské hrobky v katedrále sv. Víta. Obřadu přihlíželo přes 2000 lidí. Pohřeb ukončil poslední rozloučení s kardinálem, který zemřel před týdnem ve věku 84 let. Zádušní mši sloužil pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Připomněl Vlkovu snahu o obnovu významu církve po převratu v listopadu 1989, to, že budoval úřad Arcibiskupství pražského, pomáhal při budování církevního školství a položil základy arcidiecézní charity.

„Loučíme se s pražským arcibiskupem, nástupcem kardinála Tomáška, kterému připadl úkol vystavět budovu církve ve svobodném, suverénním a demokratickém státě,“ řekl Duka.

Připomněl, že Vlk patřil ke generaci, která poznala „jak hnědou, tak rudou diktaturu“, a to ho někdy vedlo k určité uzavřenosti. „A k ne zcela plnému pochopení, že demokracie je diskuse a tolerance vyžaduje mnohdy i kompromis tehdy, když absolutní a ideální řešení s přihlédnutím k druhým nejsou dosažitelná,“ řekl kardinál Duka.

Kázání před uložením do hrobu pronesl emeritní plzeňský biskup František Radkovský, který připomněl Vlkovo působení za socialismu. Obřady posledního rozloučení vedl olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Kardinála vyprovodil na poslední cestu sborový zpěv Svatováclavského chorálu. Rakev nesli mimi jiné českobudějovický biskup Vlastimil Kročil a plzeňský biskup Tomáš Holub.

V katedrále zazněl i úryvek z poslední vůle kardinála Vlka. „Do božích rukou a pod ochranný plášť Panny Marie poroučím celý svůj život, všechny své práce, vše, co jsem konal. Kam bude uloženo mé tělo, ponechávám na rozhodnutí jiným. Se všemi se loučím a těším se na shledanou,“ uvedl v ní.

V katedrále již byly v 10:15 zcela zaplněné v šechny lavice, další desítky lidí stály a další lidé stále přicházeli. Před chrámem se ale netvořila prakticky žádná fronta, lidé plynule postupně vstupovali dovnitř. Organizaci pouze mírně komplikovala řada především zahraničních turistů, kteří díky víkendu a slunečnému počasí na Hrad vyrazili. Pro ně je katedrála uzavřena.

Na obřad přišli také někteří členové vlády, zejména z řad lidovců. Pohřbu se účastní ministr kultury Daniel Herman, ministr zemědělství Marian Jurečka a šéf strany Pavel Bělobrádek. Na místě je i ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).

Na Pražském hradě jsou k dispozici i dvě velkoplošné obrazovky. Jedna je na třetím nádvoří, druhá na Hradčanském náměstí. Obrazovky jsou i přímo v katedrále.

Lidé, kteří se chtějí pohřbu zúčastnit, mohou použít zvláštní vstupy od Prašného mostu a z Hradčanského náměstí. Na nich ale všichni musejí projít bezpečnostní kontrolou. Fronta se před chrámem tvořila pouze před tím něž byla otevřena, tj. před 9:45.

Lidé truchlí za kardinála Vlka.
Rakev s ostatky kardinála Vlka.

Ostatky kardinála budou po pohřbu uloženy v arcibiskupské kapli katedrály. Arcibiskupská kaple je jedinou kaplí nové části svatovítské katedrály s ostatky pražských arcibiskupů minulého století. Jsou v ní uloženy například ostatky kardinálů Františka Tomáška (1899-1992) a Karla Kašpara (1870-1941). Celé poslední rozloučení by mělo skončit kolem 13:00.

Kromě zástupců dalších českých a moravských diecézí přijeli uctít kardinála Vlka také kardinálové z několika okolních evropských zemí, ale i z Thajska. Tamní arcibiskup kardinál Francis Xavier Kriengsak Kovitvanit je představitel hnutí fokoláre, k němuž se Vlk hlásil.

Na počest zesnulého se před zahájením mše rozezněly zvony v katedrále. Mimořádné vyzvánění zahájil v 10:00 zvon Josef v roli umíráčku. Poté po 19 minut zvonil zvon Jan Křtitel na připomínku 19 let kardinálova působení v úřadu arcibiskupa. Poté se rozezněly i další zvony, umlkly ale se začátkem mše. Před uložením rakve do arcibiskupské hrobky v katedrále se ozve majestátní zvuk zvonu Zikmund, jednoho z nejstarších zvonů katedrály.

Život kardinála Vlka

Kardinál Vlk stál v čele českých katolíků v přelomové polistopadové době. Výrazně se zasloužil o ekumenickou spolupráci křesťanských církví v ČR. Pracoval na obnově zdevastovaných církevních struktur a usiloval o navrácení církevního majetku.

Na začátku 90. let byl Vlk jmenován biskupem v Českých Budějovicích, poté se na jaře 1991 stal hlavou českých katolíků. Od října 1994 byl kardinálem. Úřadu pražského arcibiskupa se ujal 1. června 1991, jeho rezignaci přijal papež v únoru 2010.

Usiloval o přiblížení katolické církve veřejnosti a po odchodu z čela české katolické církve se často kriticky vyjadřoval i k politické situaci a politikům. Historikové oceňují také jeho přínos k česko-německému dialogu a usmíření obou národů. Podle zástupců armády měl také velký podíl na obnovení duchovní služby v armádě.

V posledních měsících Vlk trpěl rakovinou plic, kterou u něj lékaři diagnostikovali po kardinálově částečném kolapsu na Štědrý den loňského roku. Lítost nad úmrtím kardinála Vlka vyjádřila řada českých politiků a osobností veřejného života. Papež František poslal pražskému arcibiskupovi Dominiku Dukovi v souvislosti s Vlkovým úmrtím soustrastný telegram.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz