130 let

Lidovci chystají kvůli propadu krizové řízení

Česko

PRAHA Zajímavou dohru měla sobotní historická prohra lidovců. Předseda strany Cyril Svoboda sice v sobotu odpoledne před kamerami rezignoval, na večerním jednání předsednictva KDU-ČSL však byla situace o poznání komplikovanější.

Svoboda měl podle zdroje z jednání svůj odchod z vedení partaje zpochybnit. Teprve výhrůžka, že všichni ostatní složí okamžitě funkce, jej údajně donutila jasně vyslovit, že opravdu končí.

Sám Cyril Svoboda popisuje situaci jinak. „Nic takového není pravda. Nesu odpovědnost za prohrané volby a rezignuji, jak jsem dříve oznámil. Kvůli technickým a formálním důvodům s podpisovým právem vytrvám v čele strany do nadcházejícího jednání. O žádnou funkci se již ucházet nebudu,“ řekl včera LN Svoboda s tím, že pokud se za čtyři dny nerozhodne o datu sněmu, který by se měl podle něj konat 19. června, okamžitě složí funkci. „Pokud by se rozhodlo, že sněm se bude konat například až v září, nebudu dále zůstávat a podpisové vzory se prostě změní,“ dodal.

Důvodem pro jeho třítýdenní setrvání v čele lidovců je podle něj jednoduchý. Hodlá stranu připravit na krizový chod. Důvodem jsou především chybějící finance.

Strana, která od založení v roce 1919 působila téměř nepřetržitě ve sněmovně, má vážné problémy. Lidovce vyčerpala dlouhá kampaň, která v podstatě trvala již od podzimu. Přestože od státu dostanou za odevzdané hlasy téměř 23 milionů korun, nebude to zřejmě stačit. „Samozřejmě nám budou chybět příspěvky za jednotlivé poslance. Musíme se velmi uskromnit. Nové vedení, které vzejde ze sněmu bude muset stranu vést v krizovém režimu,“ řekl Svoboda.

Peněz by se straně nemuselo dostávat především při následujících komunálních a senátních volbách. Už při rezignaci Cyrila Svobody zaznívaly mezi lidovci hlasy, že převolení vedení k ničemu nepovede.

Svobodův kritik a poslanecký matador Jan Kasal si myslí, že strana nejdříve musí nabrat nové mladé lidi a pak se teprve něco změní.

„Myslím si, že sjezd má být svolán s novými delegáty a že KDU-ČSL potřebuje naprosto radikální obměnu. Do vedení se na sjezdu musí dostat noví, mladí, schopní, politicky vyspělí a vzdělaní lidé, kteří budou schopní křesťanskodemokratickou politiku lépe reprezentovat, než jsme to dokázali my,“ vedl Kasal.

Autor: