130 let

Lidovci si posvítí na komisaře

Česko

Komunistická karta v EP – Kandidáty na komisaře dohnala minulost, funkce jim ale asi neuniknou

Nově vybraní eurokomisaři budou v lednu před Evropským parlamentem obhajovat svoje pozice.

Někteří z nich včetně českého kandidáta Štefana Füleho budou zřejmě muset vysvětlovat svou komunistickou minulost.

VLADIMÍRA STRAKOVÁ BRUSEL/PRAHA Někteří nově navržení kandidáti do Evropské komise při lednovém slyšení před europoslanci zřejmě trochu zapotí. Důvod? Jejich dávné vazby na totalitní režim.

Klást dotazy ohledně politické minulosti hodlají zejména členové nejsilnější frakce v Evropském parlamentu – lidovci –, kteří minulý týden vydali dokument nazvaný „Za silnou Evropskou komisi“. „Kandidát na komisaře nesmí být za žádných okolností spojován s utiskovatelskými režimy a s účastí ve vládách či politických hnutích nedemokratických nebo zkorumpovaných,“ stojí v něm.

Už nyní se v lidoveckých řadách objevují hlasy, že minulost budoucích komisařů bude skutečně jedním z hlavních témat lednového slyšení před europarlamentem.

Do nepříjemné situace by se tak mohl dostat například český kandidát Štefan Füle, který byl za minulého režimu členem komunistické strany a studoval diplomacii v Moskvě, nebo Slovenskem znovuzvolený komisař Maroš Šefčovič, který studoval na stejné škole jako Füle. Komunistickou minulost má ale například i čerstvě vybraná eurokomisařka za Řecko Maria Damanakiová. Dnes sedmapadesátiletá politička začínala svoji kariéru v roce 1977, kdy vstoupila do parlamentu jako členka Řecké komunistické strany. Ze současných eurokomisařů si s komunisty zadal například Estonec Siim Kallas.

Füle se k celé věci včera odmítl vyjadřovat se slovy, že počká až na lednové slyšení. „Já bych osobně tyto věci nepřeceňoval, protože důraz na minulost kladou spíš členové z bývalých nových členských zemí, zejména moji maďarští kolegové,“ řekl LN český lidovecký europoslanec Jan Březina. „Oni si velmi dobře pamatují grilování svého komisaře Kovácse před pěti roky. Tam to ale bylo něco jiného, protože Kovács byl nezpochybnitelně člen bývalé komunistické nomenklatury a ty otázky tam byly na místě...“ připomněl. László Kovács tehdy nakonec místo komisaře obhájil. Zajímavé je, že podobné debaty iniciují zejména členové států, které k unii přistoupily až v posledních vlnách, což jsou z velké části postkomunistické země. „Podle mých pozorování a rozhovorů připadají tyto věci podstatné zejména členům nových členských zemí. Kolegům z klasických členských států to nepřipadá až tak významné,“ poznamenal Březina.

Zatím to, ale nevypadá, že by kandidáti na eurokomisaře s kontroverzní minulostí úřad z těchto důvodů neobhájili. „Pokud to uspokojivě vysvětlí, tak se nic neděje,“ potvrdil Březina. V podobném smyslu se vyjádřil před časem i jeho kyperský kolega Ioannis Kassoulides. „Nezačneme hon na čarodějnice,“ citoval ho EUobserver. Europoslanec zdůraznil, že rozhodně nehodlají od kandidátů požadovat potvrzení o nespolupráci s komunistickými režimy ani studovat archivy tajných policií. „Musel by to být případ, který bije do očí,“ zdůraznil Kassoulides.

Šance tak u lidovců ztrácí pouze kandidát, který by se například přímo podílel na věznění lidí či potlačování lidských práv, jak se podle ČTK včera vyjádřil šéf frakce Joseph Daul. Odmítl zároveň prozradit jakákoli jména budoucích eurokomisařů, která by kvůli minulosti byla lidovcům trnem v oku. Když byl ale dotázán konkrétně na Füleho, řekl: „Není pro mě důležité, jestli někdo studoval v Moskvě.“ Minulosti českého kandidáta se zastal před časem i bývalý český prezident Václav Havel při svém projevu v Bruselu. Jak se tedy k Füleho minulosti postaví v lednu europoslanci? „Otázka je, jak se na to bude dívat většina v parlamentu. Pokud tato záležitost nevadila NATO, tak mi nepřipadá, že by měla vadit Evropské unii, a to jsem z evropské rodiny, která pana Füleho nenavrhovala,“ řekl Březina.

***

Zadali si s komunisty

současní kandidáti na evropské komisaře

Štefan Füle, který před nástupem do nynějšího českého kabinetu pracoval jako diplomat, byl před listopadem 1989 členem komunistické strany, vystudoval také diplomacii na moskevské škole označované někdy jako místo, kde se školili i budoucí adepti na práci v sovětské tajné službě (KGB)

Slovenský kandidát na post eurokomisaře a současný člen EK Maroš Šefčovič vystudoval v Moskvě stejnou školu jako Füle

S komunisty se zapletla i kandidátka Maria Damanakiová, která byla za KS Řecka zvolena v roce 1977 do řeckého parlamentu

dosavadní komisaři Minulost spjatou s komunistickým režimem měl například estonský eurokomisař Siim Kallas, který v letech 1975 až 1979 pracoval na ministerstvu financí Estonské sovětské socialistické republiky

Komunistickou minulost má i další současný komisař Maďarska László Kovács, který to v 80. letech dosáhl dokonce na náměstka tehdejšího socialistického ministra zahraničí

„Kandidát nesmí být za žádných okolností spojován s utiskovatelskými režimy a s účastí v nedemokratických vládách či politických hnutích...“

„Já bych osobně tyto věci nepřeceňoval, protože důraz na minulost kladou spíš členové z bývalých nových členských zemí, zejména moji maďarští kolegové...“