Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Majetkový striptýz politiků hned po volbách? Žádný problém, tvrdí lídři

Česko

  9:00
PRAHA - Nově zvolení politici by měli ihned po volbách podat zprávu o svém majetku a úsporách. Před volbami se na tom v anketě serveru Lidovky.cz shodují politici napříč politickým spektrem. Nabízí se ale okamžitě otázka: proč už takový zákon dávno neexistuje, když mu politici fandí?

Poslanecká sněmovna - jednání 1. 11. 2011 foto: ČTK

Čeští politici musí každý rok ke konci června odevzdávat majetkové přiznání, které by mělo odrážet veškeré změny jejich majetku v uplynulém roce. Jak však upozorňuje například protikorupční projekt Rekonstrukce státu, nestačí to. Důvod?

"Politici hlásí pouze majetek nabytý v době své funkce, a zcela tak chybí srovnání s výchozím stavem, což umožňuje řadu triků a prakticky není možné ověřit, zda je přiznání pravdivé," uvedl koordinátor projektu Jiří Boudal.

Jedním z bodů, který Rekonstrukce státu prosazuje, je tak právě zpřísnění kontroly majetku politiků. Ti by měli ke dni nástupu do funkce odevzdat elektronické majetkové přiznání, v němž by oznámili nejen to, jaký majetek vlastní a kolik dosud naspořili, ale povinně by museli uvést i to, v jakých firmách mají své podíly - aby bylo v budoucnu jasné, zda nejsou ve střetu zájmu během výkonu politické funkce.

PŘEDVOLEBNÍ OTÁZKA SERVERU LIDOVKY.CZ

Hlasoval byste pro zákon, podle kterého by všichni politici po svém zvolení museli předložit zprávu o svém aktuálním majetku a finančních poměrech, a stejný seznam by museli předložit i na závěr své funkce?

Martin Kuba (ODS)

"Politici již nyní musejí každoročně takové přiznání podávat, ale máte pravdu - nepodávají jej při nástupu. Takový zákon bych podpořil."

Ondřej Liška (Strana zelených)

Předseda zelených Ondřej Liška

"Ano. Strana zelených i já osobně dlouhodobě prosazujeme transparentní financování politických stran a majetková přiznání a zprávy o stavu majetku jejích představitelů."

Karel Schwarzenberg (TOP 09)

- Předseda strany se ve stanoveném termínu osobně nevyjádřil. Stanovisko strany ale zní: "Navrhneme rozšíření majetkových přiznání pro politiky, ústavní činitele a vysoké úředníky veřejné správy tak, aby odrážela stav jejich majetku při vstupu do funkce. S prokázání s původem majetku u politiků souhlasíme."

Vojtěch Filip (KSČM)

"Vzhledem k tomu, že KSČM opakovaně prosazuje například zákon o majetkových přiznáních a řadu dalších opatření směřujících ke zveřejňování majetku a finančních poměrů nejen politiků, ale i dalších veřejně činných osob, neměl bych s tímto zákonem žádný problém."

Andrej Babiš (ANO)

Andrej Babiš

"Samozřejmě, přesně to také navrhujeme."

Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)

"Ano."

Zdeněk Štengl (SPOZ)

"Zákon o prokázání původu příjmů a majetku je jedním z pilířů našeho programu. Bez tohoto zákona jsou řeči o bojí s korupcí pouhou fikcí." (Zemanovci chtějí zavést zákon o prokázání původu majetku, který by platil pro všechny občany. Když však server iDnes.cz požádal představitele strany, aby šli sami příkladem a svvůj aktuální majetek doložili, někteří z nich vůbec neodpověděli - například místopředseda strany Martin Nejedlý nebo kancléř Vratislav Mynář.)

Bohuslav Sobotka (ČSSD)

Bohuslav Sobotka

"ČSSD je dlouhodobě pro zvýšení transparentnosti hospodaření veřejného sektoru, politických stran, nadací a hnutí, financování volebních kampaní i zadávání veřejných zakázek. Jsme pro mnohem přísnější úpravu i v této oblasti. Chceme zavést plošně platný zákon o prokázání původu majetku, který by znemožnil snadné obcházení navržené úpravy, například převodem majetku na rodinné příslušníky či na anonymní akciové společnosti. Zpřísnění podmínek pro veřejné činitele považujeme za krok správným směrem."

Tomio Okamura (Úsvit)

"Když se nám tu mnohé protikorupční organizace snaží namluvit, že to či ono zabrání korupci, pak jen většinou ukazují svou absolutní odtrženost od reality a neschopnost přemýšlet o problémech zdravým rozumem. Jediná cesta vede přes osobní odpovědnost. Korupce jako taková se těžko prokazuje, ale bývá spojená s mrháním veřejných peněz. A to už doložit lze - takže cesta vede přes osobní, hmotnou a trestní odpovědnost politiků voličům. Já jsem již se svým návrhem na uzákonění osobní, hmotné a trestní odpovědnosti pro politiky, soudce, státní zástupce a exekutivu obešel všechny zástupce parlamentních stran a odmítají to - proto potřebuji aby nás bylo v Parlamentu více a tím budu mít šanci návrh prosadit. Spolu s tím je spojený také náš návrh zákona pro odvolatelnost politiků."  

ČTĚTE NÁZORY LÍDRŮ:

Chcete se ihned nastěhovat
Chcete se ihned nastěhovat

J. Wolkera, Kralupy nad Vltavou - Lobeček, okres Mělník
3 788 174 Kč