20. dubna 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Manipuloval se zakázkami? Šéf policie v Benešově čelí obvinění - a slouží

Pavel Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Havránek | foto: Policie ČR

BENEŠOV Inspekce bezpečnostních sborů stíhá Pavla Havránka, současného šéfa benešovské okresní policie. A spolu s ním další čtyři lidi. Podle inspektorů manipulovali s veřejnými zakázkami u středočeské krajské policie. Třebaže vyšetřování běží u několik měsíců, Havránek nebyl dosud postaven mimo službu.

O tom skandálu dosud vědělo jen pár zasvěcených. Na veřejnost informace o stíhání vysoce postaveného středočeského důstojníka nepronikla. „Vedeme vyšetřování, kde figuruje příslušník policie krajského ředitelství Středočeského kraje,“ potvrdila informace serveru Lidovky.cz mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů Radka Sandorová.

Pletichy i zneužití

Nejde přitom o zakázky okresního charakteru, neboť obvinění se týká výběrových řízení z doby, kdy Havránek působil jako ekonomický náměstek ředitele středočeské krajské policie. „Trestní stíhání bylo zahájeno loni 3. října pro pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě, porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele,“ uvedla Štěpánka Zenklová, mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze, které případ dozoruje. Kriminalisté společně s Havránkem podle ní stíhají další čtyři lidi. „Jsou mezi nimi civilní zaměstnanci policie a civilní osoby,“ dodala Zenklová.

Sám Havránek k obvinění mlčí. „Nebudu se o tom s vámi bavit,“ řekl pouze a zavěsil. Vedení středočeské krajské policie se za něj postavilo. „Ctíme presumpci nevinny a ponecháváme ho ve výkonu služby. V současné době neohrožuje ani průběh vyšetřování, ani důležitý zájem služby,“ vysvětlil policejní mluvčí Jakub Vinčálek.

To všechno neodnesl čas

Vysvětlení, proč Havránek stále slouží, může být i jiné. Totiž: v době, kdy mělo dojít k pochybným zakázkám, šéfoval středočeské policii Václav Kučera a byl tedy Havránkův nejbližší nadřízený. Když Kučera povýšil na policejní prezidium, odešel Havránek do Benešova. Po roce se však Kučera vrátil zpátky do čela středočeské policie a o osudu svého někdejšího náměstka rozhodoval tedy právě on.

Pokud se u soudu prokáže, že manipulovali se zakázkami, nebude to poprvé, co se prokáže nezákonné ovlivňovaní tendrů u ozbrojených sborů. Za úplatky si například trest pět a půl roku odpykává bývalý šéf pražských městských strážníků Vladimír Kotrouš, který si řekl o všimné nejméně 1,2 milionu korun za prodloužení smlouvy městské policie s autoservisem.

Ondřej Golis, rakRadek Kedroň
Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz