Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

Pražští záchranáři před startem Pražského mezinárodního maratonu. (5. května 2024) | foto: X: ZZSHMP

Záchranka na maratonu ošetřila 52 běžců po kolapsu, do nemocnice museli čtyři

•   13:44aktualizováno  17:53
Záchranáři na Pražském mezinárodním maratonu ošetřili 52 běžců, vesměs po kolapsu. Informovali o tom na síti X. Čtyři z nich převezli do nemocnice. Dodali, že na akci byla posílena jejich technika. Před měsícem kvůli vedru na pražském půlmaratonu zkolabovaly desítky běžců.

Záchranáři měli během maratonu posílenou službu o šest posádek, připraven byl i s lékařem a posádkou vůz Golem určený pro velké akce či mimořádné události a dva zdravotní stany. „V rámci celého opatření bylo ošetřeno celkem 52 osob, z čehož pouze čtyři bylo nutné odvézt do nemocnice k další péči. Nejčastěji se jednalo o kolapsové stavy,“ uvedla záchranná služba po skončení akce.

V 17 hodin uvedli, že celkem museli ošetřit 52 lidí. „V rámci celého opatření bylo ošetřeno celkem 52 osob z čehož pouze 4 bylo nutné odvézt do nemocnice k další péči. Nejčastěji se jednalo o kolapsové stavy,“ napsali.

Závod odstartoval v metropoli ráno v 9 hodin. Kvůli němu byla také upravena pražská doprava, řada tramvajových linek v centru musí jezdit jinými trasami.

Pořadatelé už před závodem avizovali, že posílili opatření, aby předešli situaci ze 6. dubna, kdy na půlmaratonu kolabovaly desítky běžců.

Záchranáři tehdy v Holešovicích, kde byl start i cíl závodu, aktivovali dokonce traumaplán. Závodu se tehdy účastnilo kolem 14 tisíc běžců, na maraton jich přijela o něco více než polovina z tohoto čísla.

„Byla to pro nás velká zkušenost,“ řekl koordinátor projektů RunCzech Tomáš Mirovský v přímém přenosu České televize.

„Na všech občerstvovacích stanicích máme kropení, máme i pomoc hasičů Prahy 1. I v prostoru startu a cíle je pak připravené kropení. Dnes je počasí lepší, ale vody máme na trati dost,“ dodal. Na trati podle dřívějších informací bylo šestnáct občerstvovacích stanic, z toho osm s iontovými nápoji. Teploty se pohybovaly kolem 20 stupňů.

Celkem bylo připraveno přes třicet tisíc litrů vody a přes šestnáct tisíc litrů iontového nápoje.

Pražský maraton letos vyhrál Etiopan Lemi Berhanu Hayle v čase 2:08:44 hodiny, nejrychlejší ženou byla jeho krajanka Bedatu Hirpaová za 2:23:41. Český mužský titul získal překvapivě Martin Edlman výkonem 2:22:19, mezi ženami se z vítězství radovala Petra Pastorová (2:47:04).

Autoři: bur, ČTK