Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mašín: Palach byl labilní, upálil se zbytečně

Josef Mašín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Mašín | foto: ČTK

PRAHA Někdejší odbojář Josef Mašín si myslí, že sebeupálení Jana Palacha na protest proti sovětské okupaci bylo zbytečným činem. Podle jeho názoru taková oběť nepatří do západní civilizace a "oslavovat sebezmrzačení, sebeupálení z jakýchkoli důvodů" není dobrým příkladem pro mládež.

"Nevím, jaký cíl sleduje česká společnost opětovným připomínáním si tohoto činu," řekl bývalý odbojář, který žije v USA. Také nepovažuje za "fér vůči Janu Palachovi opětovně veřejně vzpomínat na čin spáchaný labilním mladým člověkem ve stavu duševní deprese".

ČTĚTE TAKÉ:

Mašín, který se s bratrem a dalším členem skupiny postavil komunistickému režimu se zbraní v ruce, to řekl v rozhovoru pro MF Dnes. Palach se upálil 16. ledna 1969, o tři dny později svým zraněním podlehl.

Hrdinové nebo vrazi?

Ozbrojený boj skupiny kolem bratrů Ctirada a Josefa Mašínových v první polovině 50. let do dneška rozděluje českou společnost. Členové skupiny zabili několik lidí. Někteří lidé požadují, aby bylo Mašínům uděleno státní vyznamenání, jiní je označují za vrahy.

Podle Mašína by si lidé měli raději připomínat jiné hrdiny, například parašutisty Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka, kteří v květnu 1942 spáchali atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, nebo skupinu protinacistického odboje zvanou Tři králové. Jedním z nich byl i jeho otec, generál Josef Mašín.

Na otázku, co by dělal na Palachově místě, ale Mašín uvedl, že zřejmě nic, "poněvadž by se v jeho situaci nikdy nemohl nacházet".

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...