Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -4 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Anonymně a beztrestně. Oživení spustilo aplikaci na ohlašování korupce

Libor Michálek oznámil korupci a za to skončil v pozici ředitele Státního fondu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Libor Michálek oznámil korupci a za to skončil v pozici ředitele Státního fondu... | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Oznámit korupci bezpečně a anonymně. Nezisková organizace Oživení spustila novou aplikaci s názvem GlobaLeaks, kam mohou lidé posílat podněty o podezřelém jednání. „Díky garantované anonymitě zvýší motivaci oznamovatelů,“ slibuje si od projektu jeho koordinátorka Lenka Franková.

Nástroj s názvem GlobaLeaks má ochránit identitu toho, kdo se rozhodne korupci nahlásit. „Oznamovatelé se často bojí být s oznámením spojováni, protože za současné situace nemají moc možností, jak se bránit případné odplatě,“ uvedla Lenka Franková, která má projekt v rámci organizace Oživení na starosti.

Nástroj GlobaLeaks

  • Na internetové adrese bezkorupce.cz klikne oznamovatel na tlačítko ‚Oznamte korupci‘
  • Poté se mu zobrazí vstupní dotazník a po vyplnění základních otázek může oznámení odeslat
  • K rukám ho dostanou právníci, kteří si podnět ověří, případně si vyžádají další dokumenty
  • Každý oznamovatel, který je skrytý za dlouhým číselným kódem, má poté možnost kontrolovat, kolikrát byl jeho podnět přečten
  • Od zástupců Oživení dostane zpětnou vazbu, popřípadě radu, jak postupovat dále.

Podle ní nemá osoba, která korupci nahlásí, žádnou ochranu. Naopak velmi často čelí odplatě, například ve formě výpovědi ze zaměstnání. „Řada nekalých jednání tak z pochopitelných důvodů zůstává mnohdy utajena,“ uvedli zástupci projektu, kteří se inspirovali v Itálii.

Aplikace GlobaLeaks je softwarový nástroj, jehož prostřednictvím mohou lidé nahlásit jakékoli korupční jednání. To vše anonymně. 

„Díky garantované anonymitě zvýší motivaci oznamovatelů, a my tak budeme schopni získat více informací o nekalých jednáních a zároveň zajistit šetření podnětu relevantními subjekty včetně poskytnutí právní pomoci,“ uvedla Franková.

Podstatné podle jejího názoru je, že oznamovatel získá na svůj podnět zpětnou vazbu. „Uvidí, kolik lidí si ho přečetlo a do tří dnů od nás dostane odpověď,“ vysvětlila.

Hlavní bariéra? Strach

Projekt podpořil také senátor Libor Michálek, který sám před pěti lety oznámil korupci a výsledkem bylo jeho odvolání z funkce ředitele Státního fondu životního prostředí. „Nástroj, který umožňuje anonymitu oznamovatele, je velmi účinný, odbourává totiž hlavní bariéru, kterou je strach,“ uvedl Michálek na tiskové konferenci.

  • „Vítáme, že organizace Oživení přichází s takovýmto moderním a bezpečným nástroje v boji s korupcí. Zároveň je nám líto, že tuto službu nebyl dosud schopen zajistit oznamovatelům korupce stát,“ řekl Jiří Knitl z Fondu Otakara Motejla, který projekt podpořil.

Nezisková organizace Oživení představila tento projekt v den, kdy vláda bude jednat o návrhu nařízení o ochraně oznamovatelů korupce. Ten musí schválit kvůli služebnímu zákonu. 

Podle Frankové ale tento návrh žádnou ochranu neposkytuje a s tím souhlasí i Michálek. „Vláda projednává nařízení, kde se mluví o existenci fyzických schránek na úřadech. Ze strany vlády ale není toto nařízení připraveno v takové podobě, aby efektivně zajistilo ochranu oznamovatele,“ dodal Michálek.

„Sklízíme plody překotného schvalováním služebního zákona, kdy se narychlo schvalují prováděcí předpisy a pod tlakem termínů není dostatek prostoru pro jejich kvalitní zpracování. To ostatně přiznávali i sami předkladatelé,“ dodala Franková.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!