Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vzdělávání

MeSES: V okresech s příznivým epidemiologickým vývojem nejsou třeba testy a roušky v kolektivech

„U žáků prvních, ale i druhých ročníků základních škol je situace v tomto ohledu nejsložitější. I proto konzistentně zastávám názor, aby se návrat dětí do škol předřadil, a to klidně i výměnou za zpřísnění protiepidemických opatření v jiné oblasti,“ uvedl pro server Lidovky.cz ministr školství Robert Plaga. foto: Jan SalačMAFRA

Praha - V okresech s příznivou epidemickou situací je podle Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) možné ve třídách či stálých kolektivech ve firmách zrušit povinnost nosit roušky nebo respirátory s výjimkou společných prostor či při setkávání s jinými skupinami.
  22:16

Zkrácení intervalu mezi dávkami proti covidu? Lidé by měli dříve plnou ochranu, říká epidemiolog Smejkal

V okresech, kde se počet nových případů koronaviru na 100 000 obyvatel za 14 dní pohybuje pod 25, reprodukční číslo je dlouhodobě nižší než jedna a podíl pozitivních testů je pod čtyřmi procenty, lze zrušit také povinné plošné testování ve školách a podnicích, uvedla skupina odborníků v pátečním stanovisku.

Závěrečné ročníky základních, středních a vyšších odborných škol se vrátí k...
Antigenní testování školáků ze slin.

V případě příchodu nových členů do stálého kolektivu nebo v případě delší absence kvůli nemoci či dovolené, skupina doporučila, aby se takoví lidé před návratem testovali, nejlépe metodou PCR. Pokud by se v daném okrese situace se šířením nákazy zhoršila, je třeba plošné testování obnovit. Klíčové je podle expertů sledovat hodnotu reprodukčního čísla, procentuální pozitivitu testů i čtrnáctidenní incidenci nových případů nemoci covid-19.

Co stačí ve škole, v baru neprojde. Žáci podstupují PCR test jednou za 14 dní, podle expertů je to hraniční

Ve stálých kolektivech, jako jsou třídy, kanceláře či dílny, a které fungují v okresech s dobrou epidemickou situací, není podle MeSES nutné vyžadovat ani ochranu dýchacích cest. Povinnost nosit roušky či respirátor by ale měla zůstat ve společných prostorách a při setkávání s jinými kolektivy, dodala skupina.

Vzpomeňme si, co udělaly bary loni v létě, mladí lidé nejsou zdaleka proočkovaní, varuje Smejkal před rozvolňováním

Vláda na začátku května rozhodla, že povinné testování jednou týdně bude ve firmách, v neziskových organizacích či na úřadech pokračovat zatím do konce června. Povinnost platí také pro živnostníky. S pravidelným testováním ve školách se počítá zatím do konce školního roku, pak znovu v září. Ve vnitřních veřejných prostorech v Česku dál platí povinná ochrana dýchacích cest. Nosit roušky či respirátory musí i děti a učitelé při výuce ve třídách. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) bude o možném zrušení roušek při vyučování po víkendu znovu jednat s hygieniky i ministrem školství Robertem Plagou (za ANO), který tuto možnost zmiňoval. Vojtěch uvedl, že záležet bude na vývoji epidemické situace.

MeSES působila jako odborný poradní orgán ministerstva zdravotnictví. Poté, co se v polovině května úřad v čele s tehdejším ministrem Petrem Arenbergerem (za ANO) rozhodl spolupráci se skupinou ukončit, funguje dál jako nezávislá skupina expertů. Vydává stanoviska a doporučení.

Autor: