Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Milada byla poslední, nikoliv jediná

Česko

PRAHA Milada, Ladronka, Střešovičky, Buďánka nebo Papírna. To jsou jména pražských objektů, které byly zejména v devadesátých letech, ale i v tomto tisíciletí využívány squatery.

Squaterství, tedy obsazování nevyužívaných budov, v Česku začalo začátkem devadesátých let. Nejznámějším pražským squatem byla Ladronka v Břevnově. Chátrající statek uprostřed parku byl poprvé obsazen lidmi z Anarchistické federace v září 1993. Squateři se v Ladronce udrželi do roku 2000, kdy byli za dramatických událostí vyhnáni městskou policií ve spolupráci se soukromou bezpečnostní agenturou.

Většina z třiceti pokusů českých squaterů obsadit budovu skončila od roku 1989 neúspěchem. Několik z nich ale fungovalo určitou dobu s úředním „požehnáním“. Například komunita Medáci, která obývala letité domky ve starých Střešovicích. Rozpadlé domky squateři opravili a časem si je oblíbili i místní lidé. Medáci své aktivity financovali sami z nelegálně provozované kavárny. V roce 1999 byl dokonce jejich projekt podpořen ze strany radnice Prahy 6. Nakonec se ale zastupitelé rozhodli, že na území šesté městské části žádná alternativní kolonie nebude.

Jediný squat, který v Praze donedávna vydržel, byla Milada v Troji. Třípatrová vila, která stojí vedle vysokoškolských kolejí nedaleko vlakového nádraží Holešovice, byla obsazena v roce 1998. To, že ji squateři obývali bez přerušení prakticky dvanáct let, bylo umožněno i tím, že vila nebyla zanesena v katastru nemovitostí, a „papírově“ tedy vlastně vůbec neexistovala. Squateři také uzavřeli dohodu s majitelem pozemku. Podle této dohody směli dům využívat pod podmínkou, že zde nebudou provozovat žádnou kriminální činnost.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?