Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Milence přihrál statisíce. Řihákův první úředník nyní rezignoval

Romana Jochová a Zdeněk Štětina.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Romana Jochová a Zdeněk Štětina. | foto: Facebook

PRAHA Ředitel středočeského krajského úřadu Zdeněk Štětina v úterý rezignoval. Kritice čelil i kvůli statisícům, které krajský úřad platil jeho přítelkyni. Na tyto podezřelé výdaje z krajské kasy upozornil server Lidovky.cz. Řízením úřadu byl podle pověřen dosavadní zástupce ředitele pro veřejnou správu Robert Georgiev.

Kritika se na Štětinu snesla také kvůli závazkům rušené Středočeské turistické a informační služby či závěrům interního auditu na krajském úřadě. "Rezignaci pana ředitele Krajského úřadu Středočeského kraje Zdeňka Štětiny považuji za logické vyústění nahromaděných problémů, které musí v poslední době krajský úřad řešit," uvedl hejtman Josef Řihák (ČSSD).

Už dříve k Štětinově budoucnosti řekl, že všechny možnosti jsou otevřené včetně jeho případného odvolání, které by ale muselo být podmíněné souhlasem ministra vnitra. Opoziční ODS očekávala, že Štětina ve funkci skončí. Někteří její zástupci namítali, že odpovědnost by neměl nést jen on, ale více lidí. Štětinovo vyjádření se ČTK odpoledne nepodařilo získat, v kanceláři už nebyl k zastižení.

Smlouvy pro přítelkyni

Server Lidovky.cz před několika dny upozornil, že kraj vyplácí značné částky Štětinově přítelkyni, která pracuje jako ředitelka ve firmě zajišťující ostrahu v budově krajského úřadu.

ČTĚTE VÍCE:

Nad rámec práce pro tuto společnost pracovala i na některých projektech pro odbory regionálního rozvoje a školství. Úkoly, jež se týkaly například monitorovacích zpráv v programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, jí zadávali příslušní vedoucí odborů.

Štětina už dříve přiznal, že pracovní smlouvy se svou přítelkyní uzavíral on. Vybrána prý byla kvůli svým zkušenostem. Firmě, jež v budově úřadu zajišťuje ostrahu, hejtmanství také navýšilo odměny. Ředitel poukazoval na to, že jeho přítelkyně není majitelkou ani jednatelkou této společnosti.

Audit odhalil dvojí platy

Kriminalisté nyní prověřují hospodaření Středočeské turistické a informační služby  Podle ODS do ní směřovaly peníze i po rozhodnutí o její likvidaci. Občanským demokratům vadily i závěry interního auditu, který se zaměřil na účetnictví kraje a odhalil údajně řadu nedostatků ve výkaznictví. Auditová zpráva se zmiňuje i o tom, že na krajském úřadě dostatečně nefungují kontrolní mechanismy, jež jsou údajně nastaveny jen formálně. Auditoři doporučili osm desítek nápravných opatření, přistoupeno však bylo podle ODS jen k 16 z nich.

ČTĚTE TAKÉ:

Audit prý také odhalil, že někteří pracovníci úřadu jsou odměňováni dvakrát. Jednak jsou placeni jako zaměstnanci kraje a jednak z evropských peněz a není prý jasné, jak je jejich pracovní doba rozdělena. Hejtmanův náměstek pro finanční kontrolu Pavel Jetenský (KSČM) takové informace nemá, možnost duplicitního odměňování ale nevyloučil. Řihák už dříve řekl, že s výsledky auditu není seznámen. Radní se jimi měli zabývat v pondělí, kvůli hejtmanově cestě do Brd ale záležitost odložili.

Štětina v minulosti působil na okresním úřadě v Berouně jako jeho přednosta. Od roku 2002 je pracovníkem středočeského krajského úřadu na pozici zástupce ředitele. Šéfem úřadu byl jmenován v prosinci 2011, kdy ve funkci nahradil Petra Hostka.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...