Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kraj jako bankomat. Úřednice brala plat, docházku falšovala a ředitel ji kryl

Barbora Adamová v předvolební debatě ČT ze Středočeského kraje  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barbora Adamová v předvolební debatě ČT ze Středočeského kraje | foto: ČT24Reprofoto

PRAHA Do práce příliš nechodila, docházku si nechala dopisovat. Později středočeská úřednice Barbora Adamová dokonce mohla pracovat z domova. Kromě platu jí kraj přiklepl i služební vůz. Nedoložila ale jedinou věc, kterou během práce z domova pro hejtmanství udělala. Auto zato využívala poctivě, během čtyř měsíců projela přes 30 tisíc korun. K čemu ho využívala? To nikdo neví.

Její příběh je dalším těžko uvěřitelným příkladem poměrů na středočeském hejtmanství z doby, kdy jeho úřad vedl Zdeněk Štětina, pravá ruka hejtmana Josefa Řiháka (ČSSD). Další Štětinův lapsus odhalil zdrcující audit, který má server Lidovky.cz k dispozici.

Dnes již bývalý šéf hejtmanství Středočeského kraje podle dokumentu nad úřednicí držel ochrannou ruku, její nadřízený z odboru investic ji podle svého tvrzení nikdy neviděl a neměl tušení, co vlastně dělá. I přes znepokojivé informace žena pracovala na krajském úřadu až do konce letošního března. 

ČTĚTE TAKÉ:

Adamová nastoupila na úřad v květnu 2012 jako administrativní výpomoc. O měsíc později však dostala smlouvu na dobu neurčitou a od konce dubna 2013 získala post koordinátorky investičních akcí.

Jenže v sídle úřadu na pražském Smíchově se úřednice příliš neobjevovala, alespoň podle docházkového archivu. "Příchody a odchody jsou evidovány v docházkovém systému  ručními zásahy, tedy nejsou zadávány přiložením osobní karty. Z výše uvedeného lze odůvodněně usuzovat, že od výše uvedeného data do současnosti do práce nechodila a docházka ji byla zadávána ručně. Z docházkového systému plyne, že takto činily od dubna do září 2013 různé osoby," stojí ve vnitřním auditu z konce loňského roku týkajícího se zaměstnanců pracujících z domova.

Nestarejte se o ni

Docházku Adamové zapisoval například tehdejší šéf odboru investic Libor Cejzlar nebo jeho nástupce Martin Roztočil. Druhý jmenovaný přitom podle kontrolorů v životě Adamovou neviděl a netušil, co pro kraj dělala. "Uvedl, že mu bylo ředitelem úřadu Zdeňkem Štětinou sděleno, ať se o paní Adamovou nestará, že je sice přidělena u něho na odboru, ale ať jí žádnou práci nepřiděluje s tím, že pan ředitel podniká kroky k ukončení jejího pracovního poměru v rámci Středočeského kraje," uvádí kontrolní zpráva.

Na konci loňského července dokonce Štětina podepsal úřednici změnu pracovní smlouvy, díky níž začala od srpna pracovat na tzv. home office, tedy z domova. "Kontrolní skupině nebyl sdělen důvod, proč byla se jmenovanou sjednána dohoda o změně pracovních podmínek formou práce doma. Za září, říjen, listopad pobírala sjednaný plat, aniž by byla jakkoliv doložena její práce. Pro odbor investic nikdy nepracovala a od 1.9. 2013 ji nikdo neviděl a nikdy s ní nemluvil," upozorňuje audit.

Projezdila 8 tisíc měsíčně

To ale stále není vše, od půlky loňského srpna do konce listopadu Adamová dostala k dispozici služební octavii s platební kartou na benzín. Měsíčně v průměru projela 8 tisíc korun, jenže úřadu nedodala vyúčtování ani knihu jízd. "Tímto způsobem mohla být způsobena škoda v minimální výši 32 tisíc korun, vzhledem k nevedení knihy jízd není ošetřeno riziko, zda nedocházelo ke zneužívání přiděleného služebního vozidla," píše se v dokumentu.

I když audit vznikl již v prosinci 2013, úřednice skončila až tento týden v pondělí. Kraj se k jeho zarážejícím výsledkům zjevně nechce vyjadřovat. Mluvčí Nicole Mertinová serveru Lidovky.cz pouze zaslala tabulku s průběhem angažmá Adamové. Z ní plyne, že od prosince 2013 do konce března 2014 zůstala bez pracovního zařazení kvůli "překážkám na straně zaměstnavatele".

"Uvedené služební vozidlo bylo vráceno předávacím protokolem včetně vyúčtování cest," tvrdí mluvčí v rozporu se závěry auditu. "Tyto personální záležitosti včetně přidělení služebního vozidla byly plně v kompetenci bývalého pana ředitele krajského úřadu Zdeňka Štětiny," dodává Mertinová. Adamová ani Štětina se k celé záležitosti nevyjádřili, v pondělí celý den nereagovali na telefonáty ani zaslané SMS.  

Jméno Adamové se ne veřejnosti objevilo již jednou, loni v létě během povodní rozeslala podřízeným výhružnou SMS zprávu, v níž jim zakazovala komunikovat s médii. Zaštiťovala se přitom nařízením hejtmana Řiháka, jenže ten o ničem nevěděl. Nakonec jí kvůli tomu kraj sebral osobní ohodnocení.

Její případ je dalším střípkem do skládačky Štětinových problémů, kvůli nimž musel začátkem letošního března odejít (ČTĚTE VÍCE). Policie ho vyšetřuje kvůli závazkům rušené Středočeské turistické a informační služby, server Lidovky.cz upozornil na to, že nechal vyplácet značné částky své milence a rozhodl o bezdůvodném navýšení odměn pro firmu, kde pracuje.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...