Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Špindlerův Mlýn ovládli boháči. Další chata bude zbořena, miliardáři brání ve výhledu

Česko

  6:00
ŠPINDLERŮV MLÝN - Hotel Barbora na kopci nad Špindlerovým Mlýnem sice není architektonickou perlou českého „Aspenu“, není však ani otřesným monstrem a hlavně: ve vyhledávaném krkonošském městečku jde o jedno z mála ubytovacích zařízení, kde si mohou dovolit pobyt i turisté se skromnějším rozpočtem, letos v létě již od 630 korun za noc. Jenže hotel změnil majitele a zanedlouho bude zčásti zbořen. Jednomu z český miliardářů, kteří ve Špindlu skupují nemovitosti, by totiž Barbora kazila výhled z jeho horského sídla. Nejde přitom o první starší objekt, který kvůli nájezdu bohatých investorů mizí ze světa.

Rozestavěná vila spolumajitele Penty Marka Dospivy. foto: Yan Renelt, MAFRA

Za lepší výhled

Finančník Marek Dospiva a jeho skupina Penta Investments chystá ambiciózní přestavbu pražského Masarykova nádraží, ale přilákalo ho i nejznámější tuzemské horské středisko. Stejně jako další české miliardáře. Pár desítek metrů od kostela vyrostly ve svahu tři objemné dřevo-kamenné vily. LN zjistily, že jedna z nich patří právě Dospivovi. Dokonalému výhledu na údolí však překáží hotel Barbora. Dospiva se proto rozhodl, že spolu s partnery ho koupí a upraví tak, aby přes něj bylo konečně vidět. „Dojde k zásadní rekonstrukci a významnému snížení objektu,“ potvrdil LN Dospiva. Na případ upozornil v červnu i magazín Forbes.

Akce se již rozběhla. Jak ukazuje obchodní rejstřík, na konci dubna ubytovací zařízení koupila společnost Hotel Barbora - Špindlerův Mlýn. Jejím akcionářem je nejen Dospiva, ale například i kamarád politického podnikatele Romana Janouška Daniel Kučera. Právě tento právník letos na jaře ve Špindlerově Mlýně vzbudil mezi domorodci povyk. Strhl historický Švýcarský dům.

Kopec, kde se boří

Jako by byla tato část kopce nad Špindlerovým Mlýnem pro starší domy zakletá. Hotel Barbora, který získal miliardář Marek Dospiva a projde zásadní přestavbou, se nachází v sousedství komplexu, který rovněž získal zcela novou tvář.

Švýcarský dům býval dominantou nejznámějšího tuzemského střediska v horách. Spolu s nedalekým kostelem tato dřevěná stavba tvořívala malebnou kulisu na špindlerovském kopci. V minulých měsících však objekt z přelomu 19. a 20. století musel dát přednost nájezdu bohatých investorů z velkých měst. Srovnán se zemí byl koncem loňského roku. Místní obyvatelé z tohoto zákroku radost neměli. Litují, že původní šlechtické sídlo, ač nebylo památkově chráněné, je pryč. 

Marek Dospiva.

„Místní vnímají, že novostavby a bytové domy nahrazují původní zástavbu, což se jim nelíbí. Nebýt kostela a fary, z někdejšího města nám toho už moc nezbývá. Je smutné, když se místo ocitne v rukou jen několika developerů. Je mi líto, že tak hezká stavba zmizela. Historický dům nahradí beton, sklo a rádoby moderní prvky. Obecně panuje názor, že je škoda bourat budovy typu Švýcarského domu,“ řekl LN v březnu kněz Jiří Šlégr, který slouží mše v přilehlém kostele. 

Švýcárna, jak se domu ve městě přezdívalo, je jedním z příkladů toho, jak velké peníze v českém „Aspenu“ vytlačují původní zástavbu a na scénu se - možná necitlivě - dostávají draví finančníci. Objekt, který původně sloužil jako letní sídlo hraběte Černína, byl po revoluci mimo jiné zajímavý tím, že jej vlastnil zpěvák, otec zlaté olympioničky Ester Janek Ledecký. Na místě vybudoval penzion. V roce 2011 ale zpěvák nemovitost prodal.

Kamarádi z práv

Novým majitelem se stal právník z nedalekého Vrchlabí Daniel Kučera, manžel dcery exministra vnitra Jana Kubiceho, který si na pozemku vedle Švýcárny postavil dům. 

Ideální investice je do 250 milionů eur, říká spolumajitel Penty Dospiva

Postupem času začala historická chata překážet a loni padla. Na jejím místě roste dům nový - zatím jde o hrubou stavbu. LN hovořily s finančníky a manažery, kteří vlastní ve Špindlerově Mlýně chalupy či hotely. Všichni se shodují, že na místě bývalého Švýcarského domu se skrytě staví vila nikoli pro Kučeru, nýbrž jeho kamaráda, pražského lobbistu Romana Janouška, který má kvůli zdravotním problémům přerušený trest vězení.

S Janouškem právníka Kučeru pojí těsné vazby. „Jsme přátelé z dob studií vysoké školy a v minulosti jsem s ním lyžoval, hrál tenis a golf,“ zavzpomínal Kučera na absolvování pražských práv, kde i Janoušek získal titul JUDr. Kučera vlastní třicet procent akcií ve společnosti Liberalia, v níž zbytek podílu patří firmě Breva, která je považována za nové centrum, v němž se shromažďuje Janouškův majetek. 

Janoušek nemůže do vězení, mohl by tam zemřít, napsali soudu zdravotní znalci

„Druhého společníka prezentuje paní Lachoutová,“ dodal Kučera. Gabriela Lachoutová patří k předním tvářím finanční skupiny J&T. Je šéfkou společnosti J&T Family Office, která se podle zpráv z pražských finančních kruhů stará o nemalou část Janouškova bohatství. Kučera tvrdí, že s Janouškem právně ani obchodně nespolupracuje. 

Z toho, do jaké podoby Špindlerův Mlýn dospívá, není nadšené ani vedení města. Podle starosty horského střediska Vladimíra Starucha se v důsledku nástupu movitých investorů a finančníků proměnila atmosféra perly Krkonoš. „Charakter a struktura ubytovacích domů se zcela změnily, lidé dnes mají jiné nároky a požadavky.

Za minulého režimu podniky takové dovolené dotovaly. V současnosti jsou ceny úplně někde jinde. Nezměnily se tedy jen objekty, ale především lidé a jejich představy o tom, jak má rekreace vypadat. Duch města je jiný. Považuji to ale spíše za přirozený vývoj společnosti než za proměnu, kterou by si třeba místní lidé naplánovali,“ uvedl v březnu starosta Staruch v rozhovoru pro LN. Podle něho Špindl ztrácí svůj původní obraz i z důvodu, že již není rekreačním městem, ve kterém před 30 lety vlastnily ubytovací zařízení různé podniky či ministerstva pro své zaměstnance.

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...