Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Milionový kšeft před sjezdem. Jak Hamáčkovo ministerstvo koupilo masky, které tlačila ČSSD

Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček na tiskové konferenci ke kauze Vrbětice. foto:  Petr Topič, MAFRA

Původní zpráva
PRAHA - Ministerstvo vnitra Jana Hamáčka koupilo podle informací serveru Lidovky.cz krátce před sněmem, na němž obhajoval křeslo lídra ČSSD, ochranné masky proti covidu od firmy, kterou „tlačil“ jiný sociální demokrat. Mělo jít o hlasy delegátů.
  5:00

‚Nechutná kampaň.‘ Dění kolem Hamáčka může podle krajských šéfů ČSSD poškodit, dál mu ale věří

Ministerstvo vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) koupilo za 16 milionů korun proticovidové ochranné polomasky od firmy, za níž měl lobbovat nedávný volební lídr sociálních demokratů v Plzeňském kraji Ivo Grüner. K podepsání smlouvy došlo těsně před dubnovým sjezdem strany, společnost Hamáček před necelým rokem osobně navštívil. Ministr i bývalý náměstek hejtmana spojitost nákupu a možného kupčení s hlasy na sjezdu ČSSD odmítají.

„Žádná souvislost samozřejmě není. Jednání o nákupu masek namísto respirátorů vedlo ministerstvo již nějaký čas. Detaily k nákupu jsme schopni dodat,“ odpověděl na dotazy serveru Lidovky.cz Hamáček.

Ten křeslo šéfa obhájil jen těsně, když dostal 140 hlasů. Ke zvolení potřeboval aspoň nadpoloviční většinu z 270. Hodil se mu tak každý hlas. Ověřit zpětně, zda byl Plzeňský kraj ten, jenž umožnil Hamáčkovu obhajobu, ale vzhledem k tajnosti volby nelze. Smlouvu mezi resortem vnitra a plzeňskou firmou podepsal Hamáček 6. dubna, tedy tři dny před začátkem sjezdu ČSSD, kde se ucházel o znovuzvolení. Podpis majitele WPA Nano Technologies Jiřího Heckela je datován dříve, 23. března.

Předmětem smlouvy byl nákup 13 tisíc polomasek a 104 tisíc filtrů do nich. Masky jsou dle výrobce spolehlivější než dnes povinné respirátory třídy FFP2. Pro WPA je to zakázka od státu suverénně největší, dosud nejmasivnější kontrakt podepsala s Fakultní nemocnicí Olomouc za 1 milion korun.

Zdroje serveru Lidovky.cz zevnitř ČSSD uvedly, že nákup polomasek byl součástí „handlů“ před stranickým sjezdem. Hamáček přiznává, že Plzeňský kraj jeho bašta rozhodně nebyl, což dává do souvislosti s tím, že jej donedávna vedl exministr vnitra za ČSSD Milan Chovanec, známý Hamáčkův kritik.

Hamáčkovi věřím, výměna Vrbětic za Sputnik V je nesmysl, uvedl Babiš

Klíčovou roli měl údajně hrát krajský zastupitel za oranžové Ivo Grüner, který ještě do loňských regionálních voleb působil jako náměstek plzeňského hejtmana Josefa Bernarda. Grüner se měl zasadit, aby WPA od vnitra zakázku získala. „Na mnoha místech se chlubil, že pro tu firmu pracuje nebo něco zařizuje,“ řekl pro Lidovky.cz v minulosti na Plzeňsku vysoce postavený sociální demokrat, jenž si přál zůstat nejmenovaný.

Grüner ale takové spekulace popírá. „Za svoje působení v pozici náměstka jsem podporoval stovky firem a projektů z Plzeňského kraje. Pokud se podařilo v zakázce od vnitra uspět právě WPA Nano, je to jedině dobře,“ reagoval na dotazy serveru Lidovky.cz.

Jeho facebooková stránka, která utichla ihned po krajských volbách v minulém roce, ale vypovídá o něčem jiném. Žádné další firmě se na Grünerově profilu nedostávalo takové pozornosti, byla naopak jediná. V mixu příspěvků k epidemiologické situaci v kraji či předvolebních spotů ČSSD se hned čtyřikrát objevila právě WPA.

„V únoru se začalo s vývojem unikátní nanomasky, která dokonce předčila veškeré požadavky,“ psal Grüner ve statusu 26. dubna. Přiložil rovněž odkaz, na kterém bylo možné si masku rezervovat.

Firma WPA Nano Technologies vznikla jako odnož společnosti Workpress Aviation, která cílí na letecký průmysl. Tomu ale covidová stopka pro cestování dala silný zásah, firma se tak přeorientovala částečně i na výrobu ochranných prostředků z nanomateriálů.

Hamáček podá trestní oznámení na autory reportáže i vydavatele. Bude žádat odškodné 10 milionů

Její závod navštívil oficiálně v květnu 2020 i sám Hamáček. Touto cestou se pak k otestování dostaly nanomasky nejdříve k policistům a později také k hasičům. I u tohoto předávání byl Hamáček osobně. WPA navštívil též pozdější Hamáčkův sok na sjezdu a exministr zahraničí za ČSSD Tomáš Petříček. To vše zdokumentoval na sociálních sítích právě Grüner.

Cenu, za kterou masky koupil, si resort vnitra dle své mluvčí Hany Malé ověřil skrz nezávislý znalecký posudek. Ze smlouvy vyplývá, že za jednu masku stát zaplatil 430 korun, za jeden filtr 75 korun. Oproti běžně nabízené ceně za masku ušetřil asi třetinu.

„Protože potřeba polomasek byla urgentní, nákup se uskutečnil v rámci nouzového stavu,“ uvedla pro Lidovky.cz Malá s tím, že ochranné pomůcky využijí policisté, kteří chodí kontrolovat dodržování karantény nakažených. Nouzový stav, který takto přímý nákup umožnil, skončil 12. dubna, šest dnů po uzavření smlouvy.

Další dohrou sjezdu, o které Lidovky.cz informovaly dříve, mělo být jmenování poslance Tomáše Hanzela (ČSSD) do správní rady státního podniku DIAMO.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!