Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Milost Brožové? Hrad viní soudy

Česko

PRAHA Kdo mohl rozhodnout o tom, zda se na bývalou dělnickou prokurátorku Ludmilu BrožovouPolednovou vztahují některé amnestie? Zřejmě už Městský soud Praha, který trest uložil. Vyplynulo to z nejnovějšího vyjádření ředitelky legislativního odboru prezidentské kanceláře Dany Římanové. Podle ní se tím mohly zabývat i další soudy, které kauzu dostaly na stůl, a o amnestii rozhodnout v okamžiku, kdy rozsudek nabyl právní moci.

Právě Hrad na možnost amnestií pro Brožovou-Polednovou upozornil – jak LN jako první napsaly v úterý. Zmíněný Městský soud v Praze se zatím nechce vyjadřovat k tomu, zda v případu nepochybil. „Rozhodnutí Krajského soudu Hradec Králové je prvoinstanční a nepravomocné. Nelze z něj tudíž vyvozovat závěry,“ řekla mluvčí Městského soudu Praha Martina Lhotáková.

Podle verdiktu Krajského soudu Hradec Králové z minulého týdne by Brožová-Polednová měla být propuštěna z vězení, protože se jí týkají amnestie z roku 1953, 1955 a 1990. Každá z nich podle soudu zkracuje prokurátorce trest o jednu třetinu, tedy o dva roky. Věc nyní bude posuzovat Vrchní soud Praha.

Místopředseda Městského soudu Praha Luboš Vlasák nicméně v úterý v České televizi nevyloučil, že soud kvůli možné chybě udělá některé kroky. „Například, že vedení Městského soudu v Praze dojde k závěru, že došlo i k pochybení soudce, a potom bude věc řešit podle platných právních předpisů včetně vyvození možné kárné odpovědnosti soudce,“ řekl.

„Telefonicky jsme kontaktovali Městský soud v Praze, kde jsme zjistili, že se soudy dosud účastí odsouzené na amnestii z předchozích let nezabývaly. Další jednání bylo již výlučně na soudu. Zda již před námi někdo jiný na možnou aplikaci rozhodnutí o amnestii soud upozornil, nám není známo,“ popsala postup prezidentské kanceláře Římanová. Hrad podle ní zjišťuje u všech případů, kde zvažuje milost, možnosti zmírnění trestu včetně použití amnestie.

Česká advokátní komora podá podnět k prošetření postupu právního zástupce Brožové-Polednové Vladimíra Kováře. Podle mluvčí profesního sdružení advokátů Ivy Chaloupkové se totiž z některých vyjádření médií zdá, že mohl pochybit.

O tom, o kolik let se nakonec Brožové-Polednové zkrátí trest, bude nyní rozhodovat pražský Vrchní soud. Podle Římanové bude záležet na tom, zda uzná i amnestie z let 1955 a 1990. U těch je podle ní třeba posoudit, zda se vztahují i na trestný čin vraždy, za který byla komunistická prokurátorka odsouzena.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!