Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Česko

Ministerstvo nařídilo nemocnicím, aby připravily volné kapacity pro nakažené koronavirem

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. foto: ČTK

Praha - Ministerstvo zdravotnictví nařídilo nemocnicím od úterý 17. března omezit zbytnou zdravotní péči, například plánované operace nebo vyšetření, která lze odložit. Mají nechat kapacity volné pro pacienty s nemocí COVID-19, informoval úřad v tiskové zprávě.
  22:08aktualizováno  22:14

„Tímto opatřením připravujeme kapacity nemocnic na očekávané pacienty s koronavirem. Velmi doufám, že nebudou potřeba, nicméně připravenost nemocnic je naprosto klíčová a my nic nepodceňujeme. Toto opatření je jedním z důležitých předpokladů zvládání dopadů infekce na území České republiky,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Chodit na odběr bez příznaků infekce nemá význam, říká Bulovka. Test může být falešně negativní

Velká část nemocnic v Praze i v regionech už péči z těchto důvodů omezila. Pacienty v ambulancích přeobjednávají nebo s nimi konzultují po telefonu či internetu, naplánované operace ruší nebo přesouvají na později. Například ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze bylo omezení zhruba o 70 procent.

Podle posledních údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky je v Česku 194 nemocnic akutní a následné péče. Z celkem 60 328 lůžek je akutní péče poskytovaná na zhruba 48 000 lůžkách. Na 10 000 obyvatel ČR je necelých 57 lůžek akutní a následné péče. Kraje zřizují asi 38 procent lůžek, města necelých osm procent. Ve státem řízených nemocnicích pracuje asi 20 procent z celkem zhruba 50.000 lékařů a zubařů a téměř 25 procent nelékařských zdravotníků. Dalších 20 procent lékařů a 29 procent zdravotníků pracuje v krajských nemocnicích.

Péči o pacienty s nemocí COVID-19 se zatím věnují zejména infekční oddělení nemocnic, kterých je v Česku 17. Většina lidí z 344 nakažených má mírný průběh a pobývá v domácí karanténě. Z hospitalizovaných jsou tři lidé ve vážném stavu. K nejčastějším komplikacím nákazy patří zápal plic a syndrom akutní dechové tísně, které mohou vyžadovat léčbu kyslíkem, takzvanou oxygenoterapii, a plicní ventilátory. Těch je v Česku asi 3500, zhruba 60 procent je v současné době obsazeno jinými pacienty, například po úrazech nebo s jinými nemocemi.

Autor: