Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Testovat na koronavirus se bude nově na 5 místech. Kromě Prahy i v Ostravě, Českých Budějovicích a Hradci Králové

Testování viru 2019-nCoV, který je lidem známý pod názvem koronavirus. Epicentrem nákazy je čínské město Wu-chan. foto: ČTK/AP

Praha - Testy vzorků s podezřením na nový typ koronaviru bude nově provádět pět nemocnic a zdravotních ústavů. Vedle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v Praze bude testovat také Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, Nemocnice České Budějovice, Fakultní nemocnice Hradec Králové a Fakultní nemocnice v Motole, uvedlo v pondělí v tiskové zprávě ministerstvo zdravotnictví.
  17:13aktualizováno  17:34

Pozitivní případy bude muset dál ověřovat Národní referenční laboratoř SZÚ a dále laboratoř v Berlíně. Ta má v pondělí večer potvrdit i pozitivitu vzorků od tří nemocných, u kterých nákazu potvrdily české testy. Úřady začaly pracovat také na tom, aby mohly testy lidé absolvovat doma.

Navýšení kapacit politici avizovali už na tiskové konferenci po pondělním ranním jednání Bezpečnostní rady státu. „Chceme být připraveni, pokud by počet vzorků skokově narostl. Cílem je také zkrátit dojezdové doby sanitek se vzorky do laboratoře, a urychlit tak diagnostiku,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). První testy by laboratoře mohly dělat už v pondělí odpoledne, výsledky všech se budou koncentrovat na ministerstvu zdravotnictví.

Ministerstvo také připomnělo, že laboratorně vyšetřovaní budou i nadále jen pacienti, kteří budou trpět akutním respiračním onemocněním s příznaky kašle, dušnosti a horečky a zároveň byli v úzkém kontaktu s potvrzeným případem infekce novým koronavirem nebo v oblasti, kde se šíří, v posledních 14 dnech.

Zdravotníci v Indonésii
Laboratoř prověřující vzorky od pacientů s podezřením na nákazu koronavirem.

„Testováni budou také pacienti s těžkým průběhem respiračního onemocnění bez epidemiologické anamnézy,“ uvedlo ministerstvo. U ostatních by podle něj test vypovídal pouze o aktuálním stavu organismu v okamžiku odběru a mohl by být falešně negativní. Konečné rozhodnutí bude na epidemiologovi krajské hygienické stanice.

Vojtěch po zasedání vlády novinářům řekl, že úřady po pondělní poradě hygieniků a epidemiologů rozpracují systém, jak by bylo možné testy provádět v domácnostech. „Chceme to spustit ještě v tomto týdnu, aby mohlo probíhat domácí testování. Zdravotníci by jezdili za podezřelými případy, kteří mají symptomy daného onemocnění,“ uvedl.

Lékaři u podezřelých případů odebírají vzorek krve a stěr z nosohltanu. Vzorek se kultivuje ve speciálním přístroji, který případně namnoží DNA viru. Získání výsledku trvá šest hodin, v jednom přístroji lze testovat najednou 48 vzorků.

Celosvětově lékaři potvrdili nákazu u více než 89 000 lidí. Vyléčit už se jich podařilo 45 000, podle odborníků má 85 procent onemocnění mírný průběh. Vážné komplikace mají zejména senioři nad 80 let, tvoří také spolu s chronickými pacienty a zdravotníky většinu z 3000 lidí, kteří nemoci dosud podlehli.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat