Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo zahraničí vyšle pro Čechy do ciziny šest autobusů, všechny navrátilce čeká karanténa

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Praha Ministerstvo zahraničí připravilo odjezd šesti autobusy pro Čechy, kteří uvízli v evropských zemích kvůli opatřením proti šíření koronaviru. Jeden odjel z letiště z Mnichova kolem 13:00, druhý by měl ze stejného místa vyrazit zhruba ve 21:00. Dva autobusy ve 22:00 a 00:30 by měly odjet z Vídně.

Ve 22:00 a v pondělí mezi 01:00 a 02:00 by měly také jet další autobusy z letiště z Frankfurtu nad Mohanem. Vyplývá to z aktualizovaných informací na webu resortu a vyjádření mluvčí ministerstva Zuzany Štíchové.

Pro všechny občany, které autobusy přivezou, bude platit povinná dvoutýdenní karanténa. Už v sobotu ministerstvo poslalo autobusy pro lidi ve Vídni či Frankfurtu. Z Frankfurtu a Vídně už se podle ministra Tomáše Petříčka vrátily první autobusy s 73 lidmi. Lidé by ale měli v prvé řadě využít jakoukoli možnost návratu po vlastní ose, pokud existuje.

Ze zákazu vycestování z Česka mají výjimku lidé, kteří pojedou vyzvednout své rodinné příslušníky na evropská mezinárodní letiště. Předložit musí kopie jejich palubních vstupenek. Nyní platí zákaz cestování z Česka do rizikových zemí, od pondělí nebudou moci Češi nikam do zahraničí.

„Dnes předpokládáme, že pomůžeme dalším několika desítkám vrátit se z Mnichova, Frankfurtu či Vídně domů. Autobusy budeme vysílat i v dalších dnech,“ uvedl Petříček. Z Liberce vyjel evakuační autobus hasičů, který míří pro české občany na letiště do Frankfurtu. „Do Frankfurtu by měl dorazit kolem 21:30, povezou je do Prahy,“ řekla mluvčí libereckých hasičů Lucie Hložková.

Chystají se spoje pro Čechy v Británii

Petříček v otevřeném dopise obyvatelům také sdělil, že ministerstvo chystá první spoje pro Čechy ve Velké Británii. „S leteckými společnostmi řešíme možnost přepravy Čechů z Kanárských ostrovů, ambasády kontaktují české studenty, kteří pobývají v zahraničí s možnostmi návratu, asistujeme také skupině Čechů v Egyptě, snažíme se zajistit umožnění tranzitu pro české občany přes Polsko,“ uvedl ministr.

Cestovní agentura (CA) Lumis v neděli také vyzvala k zajištění výjimky pro návrat českých klientů přes polské cestovní kanceláře u leteckých zájezdů s příletem do Polska. Jde podle ní o charterové, tedy nepravidelné spoje z exotických destinací.

Problém se podle agentury týkal například letu z Egypta plánovaného na sobotu, podle jejích informací čeští klienti ze severu Afriky neodletěli. V neděli by měli odletět do Polska lidé ze Zanzibaru a v pondělí z Ománu. Situaci podle CA začal řešit český konzulát ve Varšavě. „S největší pravděpodobností dojde k dohodě mezi státy a zajištění výjimky pro klienty polských cestovních kanceláří na charterové dopravě s příletem do Polska,“ uvedl Lukáš Světlík z CA Lumis.

Náměstek ministra zahraničí Martin Smolek připomněl, že ministerstvo od soboty provozuje dvě nonstop informační telefonní linky ke koronaviru na číslech 224 183 100 a 224 183 200. Za den zodpoví několik tisíc dotazů, řekl Smolek v České televizi (ČT). „Momentálně se nejvíc ptají na cestování, někde uvízli: co máme dělat,“ řekl. V sobotu se podle něj volající ptali hlavně na možnosti příjezdu do ČR a odjezdu a výjimky z pravidel pro příjezd a odjezd. Telefonují také lidé z Česka, kteří se snaží pomoct příbuzným v zahraničí, dodal.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!