Sobota 29. února 2020svátek má Horymír -1 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministrovi zemědělství Tomanovi radilo sedm lidí, včetně jihomoravského exhejtmana Haška

Ministr zemědělství Miroslav Toman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zemědělství Miroslav Toman. | foto: ČTK

PRAHA Ministrovi průmyslu a obchodu radili loni v druhé polovině roku tři poradci, ministrovi obrany sedm lidí a odbor kanceláře ministra zemědělství evidoval také sedm poradců. Vyplývá to z údajů, které ministerstva zveřejnila. Za poradenské služby ministerstva vydala řádově miliony korun.

Na ministerstvu zemědělství se částka vyplacená za poradce snížila proti předchozímu pololetí zhruba o 100 000 korun na 956 200 Kč. Ministerstvo uvádí jako nejčastější odměnu 200 až 300 korun za hodinu. Mezi poradci, kteří dávají svá doporučení odboru kanceláře ministra Miroslava Tomana (za ČSSD), bylo ve druhém pololetí sedm jmen, mezi nimi například bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Ministerstvo průmyslu a obchodu na svých webových stránkách uvedlo, že ve druhém pololetí loňského roku bylo poradcům a členům poradních orgánů vyplaceno dohromady 2,37 milionu korun. Ve druhém pololetí 2018 to bylo 4,08 milionu korun, meziroční pokles tak činí 42 procent. 

V prvním pololetí 2019 jim pak bylo vyplaceno 4,88 milionu korun. Poradci tehdejšího ministra Vladimíra Kremlíka (za ANO) na konci roku byli bývalý náměstek MPO Václav Petříček, senátor a bývalý ministr průmyslu Jiří Cienciala a ekonom Miroslav Zámečník. Dalších 15 lidí pak během druhého pololetí loňského roku radilo na MPO náměstkům a státní tajemnici.

Na ministerstvu životního prostředí se oproti předchozímu pololetí seznam poradců a poradních orgánů příliš nezměnil. Celkově jim resort podle tabulky zveřejněné na webu vyplatil přes milion korun. Mezi poradci byli na konci roku například ekolog, vysokoškolský pedagog a někdejší poslanec za TOP 09 Bořivoj Šarapatka nebo bývalý ministr životního prostředí Bedřich Moldan. V prosinci skončil v Odborném poradním orgánu pro hodnocení výzkumných organizací Tomáš Hák z Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy. Podle mluvčí resortu Petry Roubíčkové za něj dosud nikdo nominován nebyl.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) měl podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška v druhé polovině loňského roku sedm poradců, tedy stejně jako předchozí půlrok. Tehdy měl poradce třeba pro bezpečnost, zahraniční politiku, válečné veterány, duchovní služby a pro výuku angličtiny. Celkově poradcům ministra v druhé polovině roku úřad vyplatil zhruba 1,2 milionu korun. Podrobnější informace ministerstvo zveřejní v pondělí.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!