26. dubna 2010 8:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mladí proti seniorům? Spíše jen obyčejná bitva o hlasy voličů

Martha Issová a Jiří Mádl způsobili svým vulgárním klipem poprask. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martha Issová a Jiří Mádl způsobili svým vulgárním klipem poprask. | foto: ČTK

PRAHA Měsíc před volbami se v Česku rozhořel spor, koho volit. A nabírá nečekaných rozměrů. Začíná nátlakem mladých na prarodiče, aby nevolili ČSSD a KSČM, a končí schováváním občanek.

Řeč je o internetovém videoklipu režiséra Petra Zelenky "Přemluv bábu" i skupině na sociální síti Facebook "Zachraň Česko: Schovej babičce občanku!".

Čtěte také:


Více čtěte dnes v LN:

Jiří Krampol:
Z toho klipu je mi na blití

Martha Issová:
Nechtěli jsme urazit staré lidi

Jiřina Šiklová:
Dělají ze starých lidi bez názoru

Oba počiny totiž mají jedno společné: varují před sílící podporou levice a útočí na těžiště její voličské základny – seniory. Ti si to však nechtějí nechat líbit, a tak se v nadsázce myšlené akce mění v emotivní přestřelky a mezigenerační spor.

"Je to asi něco, co mladým na internetu vyhovuje," tvrdí socioložka Jiřina Šiklová. Ve společnosti se tím však podle ní vytváří nežádoucí averze vůči věkovým skupinám. A nevybíravá rétorika klipu nevadí jen jí. "Že by se mi zrovna líbilo, aby mi říkali, dědku a bábo, volte pravici, nebo umřete na ulici, to se mi moc nelíbí," komentuje videoklip herec Jan Kačer.

Videoklipy naleznete ZDE


Jeho tvůrci se ale brání. "Mrzí mě, že ta výsledná podoba klipu působí nevraživě vůči starým lidem. To jsem sama nechtěla," říká jeho hlavní aktérka, herečka Martha Issová.

Jasno v celé věci ale mají politici, jejichž úspěch se měří na hlasy voličů bez ohledu na věk. Důchodcům nabízejí lepší budoucnost všichni. Jen s ohledem na pravolevé spektrum buď víc, nebo míň chápou ty mladé.

ANKETA: Měli by mladí radit starším koho volit?

Naděžda Kavalírová přebírá ocenění z rukou ministryně obrany.Naděžda Kavalírová,
šéfka Konfederace politických vězňů
Ať mladí udělají všechno na světě. Ať přesvědčí prarodiče a rodiče, ať nevolí Jiřího Paroubka, nevolí levici. Jdeme ke dnu, kdyby tam byli oni. Senioři jinak naletí na třináctý důchod, zdravotnictví bez poplatků, na tyhle lži.

Sociální demokrat Zdeněk Jičínský (vpravo) a Lubomír Zaorálek.Zdeněk Jičínský, politik
Vzhledem k tomu, že v Česku není úcta ke stáří hodnotou, která by se zrovna uznávala, tak je to spíš příznak doby a jistého úpadku politické kultury. Nezaráží mě to, ale je to spíš hloupé než vtipné.

Zdeněk SvěrákZdeněk Svěrák, herec
Já jsem starý a ke mně se vzkazem, ať volím pravici, jezdit nemusejí. Já to vím.


Kompletní anketu a další podrobnosti o generačním volebním boji čtěte dnes v deníku