21. listopadu 2017 20:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mladík byl za krádež v památníku heydrichiády odsouzen. Dostal 250 hodin obecně prospěšných prací

Mladík ukradl z pokladny v památníku 15 tisíc. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladík ukradl z pokladny v památníku 15 tisíc. | foto: Policie ČR

PRAHA Za červencovou krádež peněz z pokladničky v Národním památníku hrdinů heydrichiády v chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze udělil v úterý soud čtyřiadvacetiletému muži 250 hodin obecně prospěšných prací. Za každou neodpracovanou hodinu by měl strávit den ve vězení. Památníku musí také uhradit ukradených 15 000 korun. Rozsudek není pravomocný.

Muž využil chvíle, kdy pracovnice muzea odešla do zázemí. Vzal pokladničku, kterou odnesl do krypty, kde se v roce 1942 po atentátu na Reinharda Heydricha schovávali českoslovenští parašutisté a kde zahynuli. Poté podle obžaloby vypáčil zámek, vzal z pokladny veškeré peníze a odešel. Informoval o tom zpravodajský portál iDnes.cz

Muž, který byl v minulosti kvůli krádežím už stíhán, u soudu popíral, že by z pokladničky sebral několik tisíc korun. Bylo v ní prý jen asi tisíc korun v drobných, ale ty neukradl, protože ho vyrušila skupina turistů. Podle ředitele památníku Petra Hampla to ale není pravda: „Naposledy se vybírala tři týdny předtím, a co já vím, tak tam za tuhle dobu bylo vždycky kolem dvaceti tisíc. Byla už určitě zaplněná, mince necinkaly o dno,“ řekl u soudu.

Peníze z pokladničky jsou dobrovolné dary od návštěvníků. Muzeum je využívá pro zajištění svého chodu, na obnovu expozic či k pořizování nových publikací pro návštěvníky. Vstup do muzea je zdarma.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!