Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mládkův rezort trumfl i odměny Nagyové. Utajený náměstek dostal bonus 1,3 milionu

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. | foto: ČTK

PRAHA Připomíná to zlaté časy na Úřadu vlády za premiéra Petra Nečase. Akorát s tím rozdílem, že téměř milionové odměny loni padly na rezortu průmyslu a obchodu. Jeden z náměstků sociálnědemokratického ministra Jana Mládka inkasoval k platu dokonce bonus 1,3 milionu. Kdo to byl, ale není možné zjistit. Jména úředníků rezort navzdory zákonu tají.

Být „náměstkem ministra 5“ se minimálně loni vyplatilo. Jak vyplývá z inventury platů a odměn, kterou každoročně provádí server Lidovky.cz, inkasoval státní úředník s tímto označením jednu z nejvyšších odměn za poslední roky. Bonus 1 323 687 korun tak dal vzpomenout na zlaté časy na Úřadu vlády z dob premiérování Petra Nečase. Pro zajímavost: „náměstek 5“ ministra Mládka byl nejspíš čtyřikrát výkonnější než jeho kolegové. Ostatní Mládkovi náměstci si totiž k platu přilepšili ani ne o 300 tisíc korun.

Jak ukazuje detailní pohled do dokumentů z ministerstva průmyslu, nebyl za svou práci štědře odměněn jen „náměstek 5“. Vyšší odměnu než celoroční hrubý plat obdržel také úředník, kterého Mládkův rezort schoval pod nicneříkající nálepku „ředitel odboru 25“. Za loňský rok si vydělal 774 tisíc a na odměnách dostal ještě o 23 tisíc více. (Více o platech a odměnách ČTĚTE ZDE).

Ani tak však nebyl mezi Mládkovými řediteli odborů bonusovým rekordmanem. Jeho kolega ukrytý pod číslem 23 za celoroční práci k milionovému platu inkasoval navíc více než 830 tisíc korun - jako odměnu. Ředitel odboru s číslem 27 zase obdržel navrch 741 tisíc.

Za zmínku ovšem stojí také ředitel odboru v dresu s číslem 24. Ten ve funkci loni působil sedm měsíců, za což mu na účtu přistála hrubá mzda ve výši 380 tisíc korun. K tomu ale získal ještě odměnu, a to více než 640 tisíc. Za každý odpracovaný měsíc tak dostal ještě 91 tisíc na přilepšenou.

Platy a odměny (nad 500 tisíc)
FunkceHrubá mzdaOdměnyPočet měsíců
Náměstek 51 036 8261 323 68712
Ředitel odboru 231 030 740838 44012
Ředitel odboru 25774 256797 26012
Ředitel odboru 27986 062741 38012
Ředitel odboru 22955 152721 80012
Ředitel odboru 26949 445687 50012
Ředitel odboru 28899 823681 95012
Ředitel odboru 24382 128640 9407

Jako uzavřený hrad

V porovnání s předloňským rokem tak pod Mládkovým vedením došlo k výraznému nárůstu odměn. Nejpracovitější úředník se v roce 2014 dočkal odměny 350 tisíc korun (více čtěte ZDE). Server Lidovky.cz tehdy nicméně obdržel přehled platů a odměn až po několika měsících vytáček ze strany ministerstva. Údaje nakonec dorazily v anonymní tabulce, ačkoli u vysokých státních úředníků mají podle judikátu Nejvyššího správního soudu povinnost jména zveřejňovat.

„Jejich soukromí je méně chráněno, než je tomu u jiných lidí. Stejně tak musí počítat s tím, že určité informace, které se jich týkají, budou zveřejněny,“ uvedl už dříve pro server Lidovky.cz Pavel Mates, odborník na informační zákon.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Vysoké odměny Mládkův úřad navíc letos ani podrobně nezdůvodnil. „Byly vyplaceny za úspěšné splnění mimořádných nebo zvlášť významných úkolů,“ vystačil si s obligátní frází Václav Štraser, ředitel odboru kontroly a interního auditu.

Sám ministr Mládek měl telefon vypnutý a na zaslané dotazy serveru Lidovky.cz nereagoval. Tiskový odbor ministerstva nicméně na doplňující dotaz uvedl, že odměny byly „zcela mimořádné“. „A to za splnění vysoce prioritního úkolu národohospodářského významu, kterým bylo úspěšné čerpání evropských fondů. Nejde o roční odměny, ale prémie za dočerpání 100 procent finančních prostředků určených na Operační program Podnikání a inovace,“ napsal mluvčí František Kotrba s tím, že většinu odměn šla na účet Evropské unie.

Vysoké odměny nechtěl komentovat předseda vlády a Mládkův stranický šéf Bohuslav Sobotka, poslal jen vyjádření za tiskový odbor Úřadu vlády (viz níže).

Transparentnost a otevřenost

  • „Vláda pokračuje v úspěšném prosazování opatření na podporu transparentnosti politiky a veřejné správy,“ uvedl například Sobotka v komentáři k novele zákona o střetu zájmů.
  • „Vláda se před třinácti měsíci zavázala k větší transparentnosti a otevřenosti orgánů státní správy vůči veřejnosti. Zveřejňování jednotlivých smluv považuji za jeden ze základních kroků k naplnění tohoto cíle,“ uvedl zase loni v březnu k registru smluv.

Přitom právě jeho kabinet se už od počátku mandátu zaklíná hesly jako transparentnost či otevřenost.

„Ministerstvo průmyslu působí jako uzavřený hrad, který se chová, jako že do toho nikomu nic není. Jednak je to nezákonný postup a také postup, který obchází dobrou praxi,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz David Ondráčka, šéf české pobočky Transparency International. Utajování jmen odměněných úředníků může podle jeho názoru vyvolat otázky, zdali byly prémie vyplaceny oprávněně.

„Soudní judikatura ukázala, že odměny i s konkrétními jmény se zveřejňovat musí. Odpor některých úřadů vůči tomu je nezákonný,“ vysvětlil Ondráčka a ještě dodal: „Politickou odpovědnost nese ministr Mládek, ale přeneseně je to věc také premiéra. Ten na mnoha úrovních deklaroval, že tato vláda je otevřená a změnila praxi, a poté to nefunguje na všech úrovních. Na to musí došlápnout a ministra zdisciplinoval.“

Co na to vládní kolegové?

  • Karla Šlechtová (ANO): „Nemohu hodnotit činnosti jiných ministrů, nicméně MMR zveřejňuje platy, odměny a jmenné seznamy, a to při respektování rozhodnutí Nejvyššího správního soudu v oblasti zveřejňování osobních údajů.“
  • Daniel Herman (KDU-ČSL): „Platy zaměstnanců ministerstev bez ohledu na to, zda tito lidé spadají pod služební zákon či nikoli, jsou stejně jako mzdy ostatních úředníků hrazeny z veřejných rozpočtů, tudíž nevidím důvod cokoli skrývat či tajit.“
  • Robert Pelikán (ANO): „Myslím, že občané dovedou rozlišovat mezi jednotlivými stranami a ministry.“
  • Martin Ayrer (Úřad vlády): „Úřad vlády ČR není seznámen s jednotlivými případy postupů při udělování odměn či jejich zveřejňování v rámci jednotlivých úřadů či ministerstev. Platí, že všechny resorty a státní instituce by se v této věci měly řídit platnými zákony a nařízeními.“

Platy a odměny za rok 2015

Hana Mazancová

Autor

Hana Mazancováhana.mazancova@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!