Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Modrý Richelieu odchází. Tajtrlíci v politice mě nebaví, říká Jurečko

Česko

  10:00
PRAHA - Cestičkou mezi cypřišemi a červeným javorem podél zurčícího potůčku vstupujeme do stinného prostoru před altánem. Slunce probleskuje mezi listy, modrá obloha, modré oči, opálená pleť. Za stolem prostřeným mozaikou toho, co patří k lehké snídani, sedí v bílé košili Roman Jurečko, majitel restaurace Ve vilách, ke které tato oáza patří.

"Třeba se rozdají nové karty, uvidíme. Nikdy neříkám nikdy," komentuje svůj odchod Jurečko. foto: MAFRA - Richard Cortés

Nevím, zda kvůli středomořské atmosféře, nebo brilantině učesaným mírně prošedivělým vlasům mám pocit, že jsem vstoupil do scény v italském filmu.

Pan Jurečko nás vítá s bezprostřední familiaritou. Jeho rozmáchlá gesta tanečníka a odzbrojující úsměv jsou něco mezi Melem Gibsonem a Robertem De Nirem, jeho hodinky jsou Prim. Zdá se mít jistou afinitu pro tradiční české značky. Před zahradou stojí perfektní červená Škoda Oktávie, ročník 59, podobná, jakou se můžete nechat provézt po Praze. Možná proto se s ní nechce pan Jurečko vyfotit?

Nad kávou, buchtou a ananasem

Že by ho to zasadilo do kontextu, do nějž jeho moc nesahá. Říká, že jeho demarkační čára je u Rokycan. Otevírá motor a zaníceně poukazuje na jeho jednoduchost a přehlednost.

Vybavují se mi jeho slova z rozhovoru. Nad kávou, buchtou a ananasem, mezi dvěma kuličkami vína nám vypráví, jak odešly kvality ze vztahů. Kvality jako dané slovo, podaná ruka, slušnost. Lidé na sebe v byznyse i politice dávají trestní oznámení. Klasa a styl se vytratily. Zabředáme do marasmu. Snad i proto si nyní dopřeje odstup a perspektivu. Aby viděl, jak budou znovu rozdány karty. Jak to všechno funguje.

Roman Jurečko se stahuje

Pro ODS bývala Plzeň spolehlivým generátorem hlasů ve volbách. A to i v dobách, kdy se straně v jiných regionech vůbec nedařilo. Stranu však opustil hlavní západočeský magnet Jiří Pospíšil a hned se to negativně podepsalo v evropských volbách na výsledku. Nyní z vrcholných pozic ustupuje i dlouholetá, výrazná, oficiální i zákulisní opora předních plzeňských politiků podnikatel Roman Jurečko.
Tento západočeský Richelieu je znám právě i svou silnou vazbou na Jiřího Pospíšila.

"Třeba se rozdají nové karty"
„Moje osoba je vnímána kontroverzně, nynější odchod upustí tlak z hrnce. Z lidského hlediska to nebylo pro mě příjemné, politika je ale umění možného. Z toho důvodu si myslím, že bylo dobré takovou situaci si zažít. Zatím to na mě nedolehlo, možná to teprve přijde, obavy jsem měl ale daleko větší. Uvidíme, třeba se rozdají nové karty. Nikdy samozřejmě neříkám nikdy,“ řekl LN Jurečko v rozhovoru.

"Není možné, aby se považovalo za slabost, že dodržíte slovo. Chci si uchovat to, čím jsem se řídil celý život. I to je důvod, proč odcházím z vrcholných pozic," tvrdí.

Vlivný podnikatel a politik Jurečko označuje vznikající politické subjekty jako tajtrlíky. I když ne všechny. "Je tam rozdíl. Bárta, Okamura a spol. jsou tajtrlíci, kteří jsou vázáni na svého pána. Nemohou dělat, co chtějí. Aby se svému pánovi zavděčili, musí mu nosit každý den kořist. Babiš je svým pánem, naopak si kořisti sám vyhledává. Půjde s vámi do střetu a nebude se bát, jak ten střet dopadne."

Autor: