Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 13 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Moje pravda se ukázala, těší vlivného advokáta Pokorného. V soudním sporu porazil novináře Besta

Radek Pokorný ve svém voze Tesla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radek Pokorný ve svém voze Tesla. | foto: MAFRA

PRAHA Americký novinář žijící v Česku Erik Best nařkl vlivného advokáta Radka Pokorného, že zapovězeným způsobem zasáhl do tendru na zajištění mýtného systému. Pokorný, který má roky blízko k bývalému premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), se nařčení postavil u soudu. Žalobu podal on i jeho advokátní kancelář. Podání kanceláře toto pondělí uspělo, soud žalobě vyhověl. Druhá pře zatím na výsledek čeká.

„Jsem rád, že se moje pravda u soudu ukázala,“ sdělil serveru Lidovky.cz v reakci na čerstvý rozsudek advokát Radek Pokorný. Žalobě Advokátní kanceláře Pokorný, Wagner & partneři v pondělí vyšel vstříc Městský soud v Praze. Podání čelil jak nezávislý žurnalista Best, tak jeho vydavatelství E.S. Best, při němž vychází internetová platforma Fleet Sheet. Pokud pondělní rozsudek vejde v platnost, článek nebude smět být znovu publikován.

Žaloba mířila na text z 26. října 2017, v němž Best zpochybnil výběrové řízení na dodávku mýtného systému. Podle novináře advokát Pokorný do soutěže nepřípustně promluvil. Údajně se po impulsu od firmy Kapsch, stávajícího provozovatele systému, dohodl s předsedou Antimonopolního úřadu Petrem Rafajem na zrušení tendru. Pokorný se proti tomu obratem vymezil na sociálních sítích, nakonec se rozhodl bránit své jméno u soudu.

„Požádali jsme pana Besta, aby napravil lživou informaci, kterou uveřejnil. Když to neudělal, podali jsme žalobu. To je, předpokládám, normální a po právu,“ sdělil před časem serveru Lidovky.cz Pokorný. Erik Best pak pro Lidovky.cz předeslal, že se proti pondělnímu rozhodnutí soudu odvolá.

„Beru to v potaz a odvoláme se. A i když občas pan Radek Pokorný mluví o tom, že to byl náš cíl od začátku, tak my jsme nechtěli vyvolat soudní spor,“ uvedl Best. Jeho advokát Ivan Houfek se pozastavuje nad tím, jak mohl článek zasáhnout do dobrého jména Pokorného kanceláře. „Nepřipadá mi adekvátní, aby žalobci bylo vyhověno, když se o něm v článku vůbec nehovořilo,“ podotkl. Ve druhém sporu, v němž proti sobě stojí pouze Best a Pokorný, zatím žádný verdikt nezazněl. 

‚Vztahy mezi Pokorným a Sobotkou‘

Inkriminovaný text setrval na Fleet Sheet pouze pár dní. Advokátní kancelář proti němu úspěšně brojila předběžným opatřením, na které soud kývl. Sám Best si ostrou reakci Pokorného a jeho kanceláře vyložil jako poklonu. Podle něj je to dokladem, že odvedl dobrou práci. „Pokud jsem svou úvahou někomu šlápl na kuří oko, splnil jsem svou novinářskou povinnost. V zemi, odkud pocházím, slušní novináři kolem horké kaše prostě nechodí,“ uvedl. 

Když se loni v létě rozběhla linie, v níž figuroval Best proti Pokorného kanceláři, novinář vyzval soud, aby jako svědky předvolal bývalého premiéra Sobotku, dalšího expředsedu vlády Jiřího Paroubka či ministra dopravy Dana Ťoka. Jmenovaní měli v soudní síni doložit, kam až sahá skutečný vliv Pokorného. Roky se v zákulisí mluví o tom, že advokát je nejbližším Sobotkovým spojencem.

Erik Best Novinář amerického původu byl Milošem Zemanem vyznamenán za kritické...
Bohuslav Sobotka.

„Určitá pasáž textu zmiňuje vztahy mezi panem Pokorným a panem Sobotkou. A v souvislosti s objasněním jejich vztahů by bylo nejlépe, kdyby se vyjádřili oba dva,“ sdělil loni v létě serveru Lidovky.cz Bestův advokát Houfek. „U soudu promluvili ti, které soud připustil a kteří měli vztah k předmětu řízení,“ řekl nyní Pokorný. Ve druhém sporu proti novináři žádá omluvu a celkovou kompenzaci 400 tisíc korun.

Lidovky.cz zjistily, že během v pondělí rozhodnuté při vypovídal pouze generální ředitel Kapsch Karel Faix a sám Pokorný. Sobotku, Paroubka ani Ťoka soud nepozval. „I toto bude obsahem našeho odvolání ve věci. Článek se týkal pana Pokorného a jeho potenciálních aktivit, které jsme chtěli dokazovat právě i výslechem těchto svědků,“ vysvětlil Bestův právní zástupce Houfek.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...