Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na covidovém semaforu svítí oranžově 28 okresů. Česko pokořilo hranici 50 tisíc nakažených koronavirem

Odběrové místo Žluté lázně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odběrové místo Žluté lázně. | foto: Petr Topič MAFRA

Praha Na aktualizované mapě regionů v Česku podle rizika nákazy koronavirem je v oranžovém stupni pohotovosti 28 okresů. Dosud jich bylo deset. Praha zůstala ve třetím stupni, který značí narůstající či přetrvávající komunitní přenos.

Žádný okres v Česku už nemá bílou barvu, která znamená nulové nebo zanedbatelné riziko nákazy. Dosud jich takových bylo 13. Vyplývá to z dnešních informací ministerstva zdravotnictví a takzvaného semaforu zveřejněného na jeho webu.

Aktualizovaný semafor odráží situaci mezi 12. a 18. zářím. Oranžová barva znamená počínající komunitní přenos, zelená představuje výskyt nákazy bez komunitního přenosu.

„Denní záchyty pozitivně diagnostikovaných pacientů s covid-19 jsou celorepublikově vysoké a v čase postupně dále narůstají, zejména v nejzatíženějších regionech, jako je Praha a Středočeský kraj,“ uvedlo dnes ministerstvo. Vedle středních Čech se oranžová rozšířila zejména do Ústeckého, Pardubického a Zlínského kraje, vyplývá ze semaforu.

Koronavirem v Česku onemocnělo přes 50 tisíc lidí

Celkový počet potvrzených případů nemoci covid-19 od začátku epidemie v Česku překročil 50 000. Za dnešek jich zatím přibylo 783 na 50 071. Přibližně polovina z nich už se uzdravila, s nemocí se tak v současnosti potýká 24.214 lidí. Počet úmrtí stoupl na 521. Vyplývá to z aktualizovaných údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 18:00.

U většiny z nakažených má nemoc lehký průběh. V nemocnicích je podle posledních údajů ministerstva 494 lidí, o devět méně než předchozí den. Stav 101 hospitalizovaných hodnotí lékaři jako těžký, což je nejvíc od začátku epidemie. Dosavadním rekordem bylo 100 nemocných s těžkým průběhem nemoci v první polovině dubna. Nemocnice podle ministerstva zdravotnictví ale zvládnou násobně víc pacientů s covidem, a to i vážných případů.

Ministerstvo dnes výrazně zvýšilo údaj o počtu úmrtí lidí s koronavirem. Ještě ráno jich uvádělo 503, večer už o 18 více. Z toho na dnešek připadá podle resortu devět úmrtí, zbytek na předchozí dny.

Laboratoře v neděli provedly 10.122 testů, přibližně o 4800 méně než v sobotu a zhruba polovinu oproti pracovním dnům minulého týdne. Pozitivních bylo 9,7 procenta zkoumaných vzorků, zatímco v sobotu to bylo téměř 14 procent.

Nákaza se nejvýrazněji šíří v Praze. V hlavním městě hygienici za posledních sedm dní potvrdili přes 228 případů v přepočtu na 100 000 obyvatel, následuje Uherskohradišťsko se zhruba 212 případy a Kroměřížsko s přibližně 200 případy. Na okres Praha-východ připadá 193 případů, na Liberecko 188 a na okres Praha-západ 187 případů.

Na aktualizované mapě regionů v Česku podle rizika nákazy je v oranžovém stupni pohotovosti 28 okresů, zatímco dosud jich bylo deset. Praha nadále zůstává červená.

Počty nakažených i hospitalizovaných se v zemi výrazněji zvyšují v posledních dvou týdnech. V úterý 8. září denní nárůsty potvrzených případů koronaviru poprvé překonaly tisícovku, minulou středu dva tisíce a ve čtvrtek tři tisíce.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...