Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

V domově důchodců na Havlíčkobrodsku se nakazilo 26 lidí, většinou jde o klienty

V břevnickém domově pro seniory se potvrdila nákaza koronavirem u 20 klientů a 6 zaměstnanců. foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Havlíčkův Brod - V domově důchodců v Břevnici u Havlíčkova Brodu se podle hygieniků potvrdila nákaza koronavirem celkem u 26 lidí, dvaceti klientů domova a šesti jeho zaměstnanců. K 12 případům zjištěným do sobotního rána přibylo na základě dalších testů 14 osob s potvrzenou nákazou. Řekla to ředitelka protiepidemického odboru krajské hygieny Alena Dvořáková.
  20:24

Stát reaguje na rostoucí počet nakažených seniorů. Vyčlení jim i lůžka ve vojenské nemocnici v Těchoníně

V domově v sobotu ráno bylo 22 klientů. Zařízení je v karanténě. Hygienici se teď budou s ředitelkou domlouvat na jeho dalším chodu.

Vedení domova v sobotní tiskové zprávě informovalo o tom, že u většiny pozitivních seniorů bylo zatím onemocnění doprovázené celkem mírnými příznaky, s výjimkou dvou klientek, u nichž se chystala hospitalizace. V sobotu ráno záchranáři podle zprávy odebrali k testování vzorky zbývajících obyvatel domova a 22 zaměstnanců.

Domov pro seniory v Břevnici na Vysočině reaguje na koronavirovou pandemii.
V Břevnici je zařízení se zvláštním režimem, stará se o lidi s demencemi. Je...

Mimořádná hygienická opatření podle zprávy domov přijal počátkem měsíce a zpřísňoval je. Způsob zavlečení nákazy je nejasný. „Není vyloučeno, že příčinou může být kontakt s rodinnými příslušníky nebo návštěvami v období před úplným zákazem návštěv. Inkubační doba a aktuální průběh nemoci by tomu nasvědčovaly,“ stojí ve zprávě.

Ochranných pomůcek má prý domov dostatek

V Břevnici je zařízení se zvláštním režimem, stará se o lidi s demencemi. Je součástí havlíčkobrodského domova pro seniory, který je spravovaný krajem. Budova stojí samostatně u vsi. Ředitelka domova Hana Hlaváčková dopoledne řekla, že ochranných pomůcek má domov poměrně dost. „Nemáme respirátory trojky, ale jednáme s krajem o jejich zajištění,“ uvedla.

Nějaké respirátory nejvyšší třídy FFP3 by podle předpokladu náměstka hejtmana Vladimíra Novotného (ČSSD) mohlo zařízení dostat během víkendu. Uvedl, že kraj je s ředitelkou domova v kontaktu a ochranné prostředky, například respirátory a obleky, jí poskytl. „Nemocnice je také připravená na případné přijetí pacientů s respiračními problémy,“ řekl v sobotu Novotný.

Na Vysočině byla podle krajské hygienické stanice zatím nákaza COVID-19 potvrzená u 91 lidí. Nejvíc případů, 50, je Havlíčkobrodsku. V jiných sociálních zařízeních v kraji zatím podle hygieniků nebylo šíření nákazy zjištěné.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat