Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na Medníku se masivně těží dřevo, i když právě kvete vzácný kandík. Boj s kůrovcem, reaguje úřad

Těžaři mají volno. Mohutný stroj na kácení stromů stojí zaparkovaný pod... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžaři mají volno. Mohutný stroj na kácení stromů stojí zaparkovaný pod... | foto: David Vagaday, Lidovky.cz

Medník Druhá polovina března a začátek dubna. To jsou jediné tři týdny z celého roku, kdy v chráněném území na svazích Medníku v Posázaví kvete zákonem chráněná rostlina kandík psí zub. Jenže letos tu zároveň s kandíkem těžká technika poráží stromy. Jak se ukázalo, těžbu dřeva povolila státní Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK), která spravuje přírodní rezervace. Podle ní je důvodem kácení kůrovec a lesáci mají stanovené přísné podmínky.

Kandík je v České republice velmi vzácný, roste pouze právě na úbočí Medníku. Obec Hradištko, do jejíhož katastru vrch a okolí spadá, má rostlinu dokonce ve svém znaku. Některé místní obyvatele proto intenzivní těžba rozhořčila. 

„Na Medníku se začalo s masivním kácením a celé místo, kde kandík akorát začal pučet, je rozorané a zničené,“ řekla serveru Lidovky.cz s odkazem na nešťastné načasování prací Věra Thomsonová z obce Pikovice, která s Medníkem sousedí.

Zastavení na naučné stezce věnované vzácnému kandíku. Kácí se hned vedle. Na...
Kandík psí zub poblíž vykácené části chráněného území na Medníku.

„Akorát to tam vykáceli a lokalitu pěkně zvalchovali. Neuvěřitelné,“ reagoval také čtenář Petr K. (celé jméno má redakce k dispozici). Na konstrukci tabule naučné stezky u pokácených stromů pak dokonce někdo připnul na zeleném papíře napsanou emotivní báseň o pohřbených výhoncích „podivuhodné květiny“.

Na místo se šel podívat i autor článku, skutečně tam pracoval moderní lesní stroj, který během chvilky strom porazí, odstraní větve a rovnou nařeže na menší klády. Les zároveň protínají bahnité koleje vyježděné těžkou technikou. 

Práce sice probíhají na území Národní přírodní památky Medník, jak se rezervace oficiálně nazývá, ale ne přímo v bučinách, kde ohrožená a zákonem chráněná květina v tomto období roste. Nicméně lesáci kácí velmi blízko těchto bučin a pořezané kmeny ležely u míst, kde se kandík vyskytuje, na což redakci upozornili i místní lidé. Navíc to potvrdila i mluvčí Agentura ochrany přírody a krajiny Karolína Šulová.

„Kolegové z regionálního pracoviště nyní zjistili, že část dřeva je složena na stezce na hranici s bučinou s kandíky, a vyzvali správce lesa, aby dřevo odvezl tak, aby rostliny nepoškodil,“ uvedla Šulová pro Lidovky.cz.

Později se také na naučné stezce nad místem kácení nově objevily papíry v plastových kancelářských deskách s upozorněním na lesní práce: „POZOR, probíhá těžba kůrovcové hmoty. Těžba probíhá mimo výskyt kandíku,“ stojí na nich. 

Strahovský boj s kůrovcem

Správcem lesa jsou podle Šulové Klášterní lesy Strahov, což je firma premonstrátů ze Strahovského kláštera. Není bez zajímavosti, že premonstráti vlastnili v Hradištku a okolí před rokem 1945 rozsáhlé majetky a od 90. let se pak o ně s obcí dlouhé roky soudili. Jeden čas se dokonce objevily zprávy, že obci kvůli vracení majetků hrozí zánik.

Vraťme se ale k aktuální těžbě dřeva. Za ní je podle Karolíny Šulové boj s kůrovcem. Mluvčí vysvětlila, že zhruba před měsícem Klášterní lesy Strahov požádaly o povolení vykácet kůrovcem napadené smrky.

„Kvůli tomu, aby se kůrovec nešířil do okolních hospodářských lesů, AOPK jejich kácení ve vymezených porostech povolila, zároveň stanovila přísné podmínky – na kácených plochách se ponechají listnáče, jedle a borovice, které představují potenciál pro to, aby se les obnovoval přirozeně,“ vysvětlila mluvčí.

Část vykáceného dřeva se také podle ní nechá na místě, aby po zetlení poskytovalo vhodné podmínky pro houby a bezobratlé živočichy. „Odvoz dřeva bude probíhat za vhodných podmínek tak, aby se nenarušoval povrch půdy a byliny a nevytvářely rýhy,“ upřesnila Šulová. 

Smrk je tu navíc

Mluvčí dále vysvětlila, že Národní přírodní památka Medník není tak rozlehlá a leží v komplexu hospodářských lesů. „Byla zřízena především k ochraně přirozených lesních společenstev, která se v místech, kde byl počátkem 20. století vysázen smrk, nevyskytují. Smrk tu je jaksi navíc,“ uvedla Šulová.

Plán péče o toto území proto podle mluvčí počítá s tím, že se smrky budou postupně kácet a nahrazovat smíšeným lesem. V něm je mimo jiné více světla, což vyhovuje nejrůznějším druhům bylin, například právě kandíku.

Národní přírodní památka Medník leží jižně od Prahy v Posázaví, což je oblíbená výletní lokalita, a existuje už od roku 1933. Od 60. let minulého století tam vede naučná stezka. Ve středověku se v lokalitě také dobývalo zlato, pozůstatky po těžbě jsou v lese znatelné do dneška – je pokrytý velkým množstvím různě hlubokých jam.

David Vagaday

Autor

David VagadayDavid.Vagaday@lidovky.czČlánky

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!