Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Je extrémně vzácný a na Medníku u zlatého naleziště kvete brzy zjara. Podívejte se na kandík psí zub

Kandík psí zub na Medníku foto: David Vagaday, Lidovky.cz

Malá růžovofialová rostlina kandík psí zub je rozšířená hlavně v jižní Evropě a v Asii. V Česku je ale mimořádně vzácná a chráněná zákonem, roste tu totiž pouze na jediném místě – na úbočí středočeského vrchu Medník v Posázaví. Kandík kvete brzy na jaře, právě v těchto dnech. V galerii se můžete podívat na aktuální fotografie.
  14:00

Rostlinu lze spatřit na severovýchodním svahu Medníku v přírodní rezervaci, kterou prochází naučná stezka. V listí je ale kandík špatně vidět, návštěvníci si proto musí dát pozor, aby ho nepošlapali. Nalezené rostlinky někdy lidé označují dvěma klacíky zapíchnutými po stranách.

Kandík psí zub na Medníku v březnu 2021
Kandík psí zub na Medníku

„Kandík psí zub, hojná hájová rostlina jižní Evropy ... roste na svém jediném nalezišti v Čechách – na Medníku, izolovaně od svého souvislého areálu. Nejbližší lokalita je v jihoslovenském krasu, jižně od Rožňavy. Vzhledem k tomu, že kandík je mimořádně vzácnou, kriticky ohroženou rostlinou naší květeny, je třeba úzkostlivě dbát, aby lidé kandík netrhali a ani nepošlapávali jeho květy,“ uvádí na svém webu obec Hradištko, pod níž Medník spadá a která má kandík ve znaku.

Druhové jméno rostliny je odvozeno od její podlouhlé cibulky, má totiž tvar psího špičáku. Na Medníku byl kandík objeven v roce 1828 a stále se vedou spory, jestli je tu původní, nebo zdali sem byl zavlečen.

„Kandík se dnes na Medníku udržel pouze na území říční terasy. Ještě začátkem 20. století rostl hojně na obou Mednících, zejména na svahu nad dnešním nalezištěm. Zde však byl výsadbou smrkové monokultury vyhuben,“ píše se na stránkách obce. Vrch Medník, který se tyčí do výšky 416 metrů nad mořem, se dříve označoval jako Velký a Malý.

Zajímavostí je, že v lokalitě se také ve středověku těžilo zlato. Podél naučné stezky je tak k vidění velké množství odvalů. V praxi to znamená, že les je plný více či méně hlubokých jam. Nakonec ne nadarmo trampové nedalekou Sázavu překřtili na Zlatou řeku.

Vzhledem k vládnímu zákazu volného pohybu se většina lidí na Medník zřejmě letos včas nedostane. Nicméně oblast s pohnutou válečnou historií a krásnou přírodou se vyplatí navštívit i jindy. Třeba naučná stezka Vystěhované Hradištko připomíná dobu okupace, kdy jednotky Zbraní SS vyhnaly z regionu místní obyvatele a zřídily si v něm vojenské cvičiště. Psali jsme o tom zde.

Tuto temnou válečnou historii připomíná i esesácká pistolová střelnice, což je poměrně mohutná kameno-betonová stavba schovaná v lese v ostré zatáčce. Vede kolem ní cesta z Medníku směrem do Hradištka, ale je mimo naučnou stezku. Pod Medníkem se také podél vody táhne proslulá Posázavská stezka a na druhé straně řeky můžete navštívit doslova strhující vyhlídky Hadí skála a Třeštibok.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!