Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Česko

Na Medníku se masivně těží dřevo, i když právě kvete vzácný kandík. Boj s kůrovcem, reaguje úřad

Těžaři mají volno. Mohutný stroj na kácení stromů stojí zaparkovaný pod Medníkem. foto: David Vagaday, Lidovky.cz

Původní zpráva
Medník - Druhá polovina března a začátek dubna. To jsou jediné tři týdny z celého roku, kdy v chráněném území na svazích Medníku v Posázaví kvete zákonem chráněná rostlina kandík psí zub. Jenže letos tu zároveň s kandíkem těžká technika poráží stromy. Jak se ukázalo, těžbu dřeva povolila státní Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK), která spravuje přírodní rezervace. Podle ní je důvodem kácení kůrovec a lesáci mají stanovené přísné podmínky.
  5:00

Je extrémně vzácný a na Medníku u zlatého naleziště kvete brzy zjara. Podívejte se na kandík psí zub

Kandík je v České republice velmi vzácný, roste pouze právě na úbočí Medníku. Obec Hradištko, do jejíhož katastru vrch a okolí spadá, má rostlinu dokonce ve svém znaku. Některé místní obyvatele proto intenzivní těžba rozhořčila. 

„Na Medníku se začalo s masivním kácením a celé místo, kde kandík akorát začal pučet, je rozorané a zničené,“ řekla serveru Lidovky.cz s odkazem na nešťastné načasování prací Věra Thomsonová z obce Pikovice, která s Medníkem sousedí.

Zastavení na naučné stezce věnované vzácnému kandíku. Kácí se hned vedle. Na...
Kandík psí zub poblíž vykácené části chráněného území na Medníku.

„Akorát to tam vykáceli a lokalitu pěkně zvalchovali. Neuvěřitelné,“ reagoval také čtenář Petr K. (celé jméno má redakce k dispozici). Na konstrukci tabule naučné stezky u pokácených stromů pak dokonce někdo připnul na zeleném papíře napsanou emotivní báseň o pohřbených výhoncích „podivuhodné květiny“.

Na místo se šel podívat i autor článku, skutečně tam pracoval moderní lesní stroj, který během chvilky strom porazí, odstraní větve a rovnou nařeže na menší klády. Les zároveň protínají bahnité koleje vyježděné těžkou technikou. 

Práce sice probíhají na území Národní přírodní památky Medník, jak se rezervace oficiálně nazývá, ale ne přímo v bučinách, kde ohrožená a zákonem chráněná květina v tomto období roste. Nicméně lesáci kácí velmi blízko těchto bučin a pořezané kmeny ležely u míst, kde se kandík vyskytuje, na což redakci upozornili i místní lidé. Navíc to potvrdila i mluvčí Agentura ochrany přírody a krajiny Karolína Šulová.

„Kolegové z regionálního pracoviště nyní zjistili, že část dřeva je složena na stezce na hranici s bučinou s kandíky, a vyzvali správce lesa, aby dřevo odvezl tak, aby rostliny nepoškodil,“ uvedla Šulová pro Lidovky.cz.

Později se také na naučné stezce nad místem kácení nově objevily papíry v plastových kancelářských deskách s upozorněním na lesní práce: „POZOR, probíhá těžba kůrovcové hmoty. Těžba probíhá mimo výskyt kandíku,“ stojí na nich. 

Strahovský boj s kůrovcem

Správcem lesa jsou podle Šulové Klášterní lesy Strahov, což je firma premonstrátů ze Strahovského kláštera. Není bez zajímavosti, že premonstráti vlastnili v Hradištku a okolí před rokem 1945 rozsáhlé majetky a od 90. let se pak o ně s obcí dlouhé roky soudili. Jeden čas se dokonce objevily zprávy, že obci kvůli vracení majetků hrozí zánik.

Vraťme se ale k aktuální těžbě dřeva. Za ní je podle Karolíny Šulové boj s kůrovcem. Mluvčí vysvětlila, že zhruba před měsícem Klášterní lesy Strahov požádaly o povolení vykácet kůrovcem napadené smrky.

„Kvůli tomu, aby se kůrovec nešířil do okolních hospodářských lesů, AOPK jejich kácení ve vymezených porostech povolila, zároveň stanovila přísné podmínky – na kácených plochách se ponechají listnáče, jedle a borovice, které představují potenciál pro to, aby se les obnovoval přirozeně,“ vysvětlila mluvčí.

Část vykáceného dřeva se také podle ní nechá na místě, aby po zetlení poskytovalo vhodné podmínky pro houby a bezobratlé živočichy. „Odvoz dřeva bude probíhat za vhodných podmínek tak, aby se nenarušoval povrch půdy a byliny a nevytvářely rýhy,“ upřesnila Šulová. 

Smrk je tu navíc

Mluvčí dále vysvětlila, že Národní přírodní památka Medník není tak rozlehlá a leží v komplexu hospodářských lesů. „Byla zřízena především k ochraně přirozených lesních společenstev, která se v místech, kde byl počátkem 20. století vysázen smrk, nevyskytují. Smrk tu je jaksi navíc,“ uvedla Šulová.

Plán péče o toto území proto podle mluvčí počítá s tím, že se smrky budou postupně kácet a nahrazovat smíšeným lesem. V něm je mimo jiné více světla, což vyhovuje nejrůznějším druhům bylin, například právě kandíku.

Národní přírodní památka Medník leží jižně od Prahy v Posázaví, což je oblíbená výletní lokalita, a existuje už od roku 1933. Od 60. let minulého století tam vede naučná stezka. Ve středověku se v lokalitě také dobývalo zlato, pozůstatky po těžbě jsou v lese znatelné do dneška – je pokrytý velkým množstvím různě hlubokých jam.

Autor:

ING-FOREST s.r.o.
Taxátor

ING-FOREST s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 65 000 - 75 000 Kč