Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

U Blatného končí další klíčový člověk: náměstek Šedo. S ministrem jsem měl možnost osobně mluvit jen 15 minut, říká

Aleksi Šedo foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA - Na ministerstvu zdravotnictví v úterý skončil náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo, který nastoupil loni od 1. září. Na Twitteru o tom informoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). "Nesetkaly se naše představy o fungování sekce zdravotní péče," uvedl k tomu ministr. Šedo v úterý kritizoval komunikaci s ministrem Blatným. Serveru Lidovky.cz řekl, že za dobu svého působení mohl s Blatným osobně mluvit jen asi 15 minut, což pro spolupráci nestačí.
  8:58aktualizováno  18:52

Šedovu agendu převzal nynější politický náměstek a koordinátor kapacity intenzivní péče v nemocnicích Vladimír Černý, sdělila mluvčí ministerstva Barbora Peterová.

Od začátku roku jde o druhého náměstka, který ministerstvo opouští. Minulý týden odešla Alena Šteflová, která se ve Státním zdravotním ústavu (SZÚ) nechala s manželem přednostně naočkovat proti covidu-19.

„Na rozdíl od předchozích ministrů jsem s docentem Blatným měl, ne vlastní vinou, možnost kromě velkých porad osobně hovořit cirka 15 minut, což pro autentickou spolupráci ministra s náměstkem nestačí. A to ani v komunikaci s lidmi uvažujícími ano=ano, ne=ne, nevím=nevím a nepodepsal jsem=nepodepsal jsem,“ uvedl podle serveru k důvodům svého konce na ministerstvu Šedo.

Blatný novinářům ve Sněmovně večer řekl, že si Šeda váží jako odborníka, akademika i jako slušného a zodpovědného člověka. „Měli jsme trošku jinou představu o fungování sekce, kterou on řídil, tak jsme se takto dohodli. Rozhodně to není žádná zásadní kritika,“ poznamenal ministr.

Děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Aleksi Šedo před stanem pro odběry...
Ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Ke kritice komunikace uvedl, že je v úřadu často do pozdních hodin, tudíž je k dispozici všem, když je potřeba. „Je pravda, že v současné hektické době je všechno urychlené, ale to si myslím, že je věc, která se týká všech nás na ministerstvu, nikoli specificky pana profesora,“ dodal Blatný. Černého pověřil neodkladnými věcmi, například jednáním s Ústředním krizovým štábem, na místo náměstka resort vypíše výběrové řízení.

Šeda na Twitteru v úterý ocenil bývalý koordinátor testování na covid-19 Marián Hajdúch. „Profesora Šeda znám mnoho let jako kultivovaného, vzdělaného a pracovitého odborníka i schopného manažera. Zaslouží si poděkováni za odvedenou práci a zejména odvahu odejít, kterou projevil nesouhlas s děním na ministerstvu zdravotnictví. Za mne osobně i obdiv, že to vydržel dost dlouho, vím o čem mluvím...,“ uvedl Hajdúch. 

Koordinátor pro očkování se vzdal funkce. Jsem strašně rád, že je to za mnou, je to marné, řekl Blahuta

Svůj odchod z postu koordinátora na přelomu listopadu a prosince Hajdúch podle médií odůvodnil tím, že nechce poskytovat odborné krytí pro politická rozhodnutí, se kterými nesouhlasí.

Šeda, kterému končilo funkční období jako děkanovi 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, si jako náměstka vybral loni v létě tehdejší ministr Adam Vojtěch (za ANO). Společně působili necelý měsíc, Vojtěch 21. září rezignoval a nahradil ho Roman Prymula. Ten působil jako ministr do 23. října. Odejít musel poté, co v deníku Blesk vyšla jeho fotografie, jak vychází z restaurace na Vyšehradě, která měla být tou dobou kvůli vládním protiepidemickým opatřením zavřená.

Od té doby resort opustili tři náměstci. Po odchodu Vojtěcha odešel z úřadu také jeho politický náměstek Filip Vrubel. Blatný se na odchodu dohodl i s bývalým prezidentem České lékárnické komory Lubomírem Chudobou, který nastoupil za Prymuly. Skončit musela před týdnem kvůli svému očkování také politická náměstkyně Šteflová.

V souvislosti s očkováním rezignoval v polovině ledna ředitel Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Pavel Březovský. Jeho ústav dostal před koncem roku téměř tisíc dávek vakcíny, kterou tam byli kromě asi 450 zaměstnanců očkováni také jejich příbuzní a další osoby, které nespadaly do prioritních rizikových skupin. Blatný v úterý uvedl, že výběrové řízení na ředitele SZÚ bude vypsáno během „relativně krátké doby“, v průběhu března by měl být Březovského nástupce vybrán.

Naopak ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek si očkování před správní radou složenou z nominantů politických stran, většinou poslanců, obhájil. Uvedl, že chtěl chránit své okolí a vakcínu mu doporučil jeho praktický lékař kvůli „určité diagnóze“, konkrétnější ale být nechtěl.

V pondělí rezignoval také koordinátor očkování na ministerstvu zdravotnictví Zdeněk Blahuta. Bývalý ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Blahuta nastoupil v prosinci. Svůj odchod odůvodnil zdravotními důvody. Nahradila ho ministerská úřednice Kateřina Baťhová, která dosud na ministerstvu působila jako ředitelka odboru mezinárodních věcí a EU.

Výběr personálních změn kolem boje proti koronaviru

12. března 2020 - Vláda na samém počátku šíření choroby v České republice odvolala tehdejší hlavní hygieničku Evu Gottvaldovou. "Podle našeho paní hlavní hygienička nezvládla svoji práci a svoji pozici," řekl k tomu premiér Andrej Babiš (ANO). Řízením úřadu byla místo Gottvaldové pověřena tehdejší ředitelka středočeské hygienické stanice Jarmila Rážová, kterou vláda do funkce definitivně jmenovala v červnu.

31. května 2020 - Epidemiolog Roman Prymula, který je jednou z nejvýraznějších tváří boje s koronavirem, skončil ve funkci náměstka ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Jedním z důvodů pro Prymulův odchod z ministerstva bylo to, že nezískal bezpečnostní prověrku. Prymula v té souvislosti řekl, že MZ zavedlo povinné bezpečnostní prověrky pro náměstky kvůli obavám z jeho popularity, což Vojtěch odmítl. Od června působil Prymula jako vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, od 21. září byl pak ministrem zdravotnictví.

24. srpna 2020 - Epidemiolog Rastislav Maďar na vlastní žádost skončil jako člen pracovní skupiny ministra zdravotnictví pro uvolňování karanténních opatření zavedených kvůli koronaviru. Dodal, že nemá zapotřebí čelit podpásovým útokům. Maďar odešel krátce po zmatcích kolem zavádění zpřísněných opatření plánovaných od začátku září. Ministr Vojtěch nejprve oznámil přísnější opatření, mimo jiné povinné nošení roušek na mnoha místech, o den později ale přišel s mírnější verzí. Premiér Babiš k tomu tehdy řekl, že vláda vnímá reakce lidí a nechce dopady do ekonomiky a veřejného života.

21. září 2020 - Ve funkci skončil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Prohlásil, že odchodem chce vytvořit prostor pro nové řešení epidemie koronaviru v době, kdy se situace v České republice výrazně zhoršila. Vojtěchovým nástupcem v čele ministerstva zdravotnictví se stal jeho někdejší náměstek Roman Prymula (za ANO).

29. října 2020 - Roman Prymula jako ministr skončil poté, co se v médiích objevily fotografie, jak v nočních hodinách opouští restauraci (které musely být kvůli koronaviru uzavřené) a usedá do auta bez roušky. Prymula k tomu řekl, že věc považuje jen za politickou chybu, opatření pro boj s epidemií podle svých slov neporušil. Novým ministrem zdravotnictví se stal dětský hematolog Jan Blatný, Prymula působí jako poradce premiéra Andreje Babiše.

1. prosince 2020 - Rezignoval národní koordinátor testování na covid-19 a vedoucí laboratorní skupiny při ministerstvu zdravotnictví Marián Hajdúch. V rozhovoru pro server Deníku N to odůvodnil mimo jiné tím, že nechce poskytovat odborné krytí pro politická rozhodnutí, se kterými nesouhlasí. Vedle toho se chce věnovat výzkumu.

14. ledna 2021 - Odstoupil ředitel Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Pavel Březovský. Důvodem byly informace, že se v ústavu očkovali vedle zaměstnanců i jejich příbuzní.

25. ledna 2021 - Kvůli zdravotním důvodům se vzdal funkce národní koordinátor očkování proti covidu-19 Zdeněk Blahuta. Nahradí ho Kateřina Baťhová, která dosud na ministerstvu zdravotnictví působila jako ředitelka odboru mezinárodních věcí a EU. Blahuta se koordinátorem stal loni v prosinci, z funkce tedy odchází po necelých dvou měsících.

26. ledna 2021 - Na ministerstvu zdravotnictví končí náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo, bývalý děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy do úřadu nastoupil v září. "Nesetkaly se naše představy o fungování sekce zdravotní péče," uvedl k tomu ministr Jan Blatný. Šedo je již čtvrtým náměstkem, který opustí ministerstvo zdravotnictví. Po odchodu ministra Vojtěcha odešel z úřadu také jeho politický náměstek Filip Vrubl. Blatný se na odchodu dohodl také s bývalým prezidentem České lékárnické komory Lubomírem Chudobou, který nastoupil za Prymuly. Skončit musela po kauze s přednostním očkováním proti covidu-19 před týdnem také náměstkyně Alena Šteflová.

Autoři: ,

Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži
Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži

Stále více žen vyhledává plastickou chirurgii genitálu. Podle renomovaného plastického chirurga Svatopluka Svobody se pro ni pacientky rozhodují...