Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na ministerstvu zdravotnictví končí i Blatného náměstek Černý. Sám podal rezignaci

Covid 19

  12:11aktualizováno  14:15
PRAHA - Odchodem exministra Jana Blatného to nekončí. Resort zdravotnictví opouští i jeho politický náměstek Vladimír Černý, který je zároveň šéfem klinické skupiny Covid-19. Sám ve čtvrtek večer podal rezignaci. Podle důvěryhodného zdroje z vlády by ale skončil i tak, měl být odvolán, jelikož měl blokovat nákup léků proti koronaviru.

Vladimír Černý. foto: ČTK

Rozvolňovat opatření je potřeba obezřetně, říká Arenberger. Personální změny prý neplánuje

Podle všeho ale Černý ministra předběhl a rozhodl se odejít sám na svou žádost. „Nemohu být odvolán, když jsem poslal ve čtvrtek večer rezignaci,“ napsal serveru Lidovky.cz.

Za odvoláním Blatného není Sputnik V, tvrdí Babiš. Prý mu vadil spolupracovník exministra

Zdá se, že se Černý rozhodl odejít takříkajíc se vztyčenou hlavou, neboť rezignace zní lépe než odvolání. Předseda vlády Andrej Babiš totiž v tomto týdnu několikrát poznamenal, že s ním není spokojen.  Možné odvolání bylo ve hře už delší dobu. „Měl jsem zásadní problém s jedním ze spolupracovníků pana Blatného, který tady podle mého názoru v lednu a únoru deklaroval promořování, které se mi zásadně nelíbilo, a také vyjadřoval zásadní nesouhlas s nákupem protilátkových záležitostí. Na tom jsme měli velkou neshodu,“ uvedl ve středu Babiš. Přímo nepadlo Černého jméno, ale kam směřuje, bylo jasné.

Blatný jmenoval Černého svým politickým náměstkem loni v listopadu. Vedle něj končí i náměstkyně Pavla Seilerová. Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) ve čtvrtek na tiskové konferenci uvedl, že rezignaci podali oba političtí náměstci. Za oba už má nahradníky - primáře interní kliniky vinohradské nemocnice Martina Havrdu a ředitele brněnské nemocnice u svaté Anny Vlastimila Vajdáka. „Političtí náměstci většinou přicházejí s ministrem. Ke změnám dojde,“ potvrdil ve čtvrtek Arenberger.

‚Hlavní promořovač‘

Podle imunologa Václava Hořejšího je dobře, pokud Černý z ministerstva odejde. Kritizuje ho zejména za to, že je zastáncem „promořování“. „Je to člověk, který nese určitý díl zodpovědnosti za to, co se v Česku během podzimu stalo. Já ho mám v mobilu uloženého jako „hlavní promořovač“,“ řekl serveru Lidovky.cz Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. I epidemiolog Rastislav Maďar v březnu pro SeznamZprávy uvedl, že Černý uznává teorii promořování a podceňuje koronavirus.

Černý je například podepsaný pod  mezioborovým stanoviskem nazvaným „Opatření vedoucí ke snižování vnímavosti populace vůči onemocnění COVID-19 (tzv. přirozená imunizace) z dubna 2020. Dnes už je stanovisko neplatné, nicméně stojí v něm:  Postupné prosazování systémových opatření navrhovaných MZ a vedoucích ke snižování vnímavosti populace vůči onemocnění COVID-19 (tzv. přirozená imunizace) považujeme za odborně správný postup a předpoklad obnovení ekonomiky a normálního života občanů.“

V průběhu února několikrát hájil českou vládu i ministerstvo zdravotnictví, že tehdejší velmi špatná epidemická situace v Česku „není něčí vina“.  „Můj názor je, že kdyby byl u moci kdokoliv jiný, bude situace stejná. Neexistují průkazná data o trvající účinnosti lockdownů.  Za epidemii nemůže nikdo. Je to biologický fenomén, který vznikl, protože je tady virus,“ řekl tehdy Českému rozhlasu. 

Černý je zároveň předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny.  Od 2014 vede Kliniku anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Na ministerstvu působil i za vedení Romana Prymuly a Adama Vojtěcha, ze začátku jako člen ministerského epidemiologického týmu.

Po středečním odvolání Blatného oznámila konec na ministerstvu i hlavní koordinátorka pro očkování proti covid-19 Kateřina Baťhová.  Ta zatím ale pokračuje v práci. Na ministertvu by měl nově vzniknout odborný tým, který by agendu koordinátorky převzal.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat