130 let

Na piloty civilních letadel někdo útočí laserem

Česko

PRAHA Civilní piloti loni zaznamenali nejméně sedm laserových útoků na přistávající nebo startující letadla v okolí pražského letiště Ruzyně. Podobné jednání, které může pilotům poškodit zrak, v současnosti nelze postihovat.

Piloti proto žádají sněmovnu, aby bylo zneužití laserů postaveno mimo zákon a bylo možné kvůli tomu zahájit trestní stíhání. S touto informací včera přišel Karel Mündel z technické komise Českého sdružení dopravních pilotů CZALPA Českých aerolinií. Sdružení považuje laserové útoky za nový nebezpečný fenomén v českém civilním letectví. Jde o ozařování letadel ze země pomocí laserových zařízení, která mají vysoký světelný výkon. Podobné útoky byly zaznamenány i v zahraničí a jejich počet rok od roku narůstá.

Loňské útoky v Česku se podle sdružení odehrály v okolí letiště Ruzyně v oblastech Hostivic, Horoměřic a Kladna.

Podle technické komise je útok laserem na přistávající letadlo velmi vážným ohrožením bezpečnosti. V lepším případě prý zásah laserem do oka pilota vyřadí na několik vteřin z činnosti. „V okamžiku oslnění se stává dezorientovaným a prakticky není schopen ovládat letoun. Zasažený pilot po oslnění laserem také určitou dobu po zásahu nevidí,“ stojí v prohlášení sdružení pilotů. V horším případě prý může laser způsobit trvalé poškození zraku.

„Z výpovědí pilotů zasažených letadel vyplývá, že pachatel k těmto útokům užil laser minimálně 3. třídy, který je schopen na vzdálenost dvou kilometrů zapálit papír,“ uvedlo sdružení. Taková zařízení jsou přitom v Česku volně dostupná. Lasery o takovém výkonu lze běžně pořídit jako výkonná ukazovátka nebo například laserové vodováhy. Trestní oznámení, která byla kvůli útokům podána, prý policie odložila, protože kvůli chybějícím zákonům nešlo o trestný čin.

České sdružení dopravních pilotů spolu s úřady správy a dozoru civilního letectví to chtějí změnit. Do sněmovny poslaly návrh legislativních změn, po jejichž přijetí by zneužívání laseru bylo trestné.

Podobné události v minulosti zaznamenali i v zahraničí. „Země jako Německo, Velká Británie nebo USA následně provedly změny zákonů, které tyto útoky staví mimo zákon a definují je jako závažný trestný čin,“ sdělilo sdružení.

Britský Úřad civilního letectví v roce 2007 evidoval 29 takových útoků na letadla či vrtulníky policie a záchranářů. O rok později jich bylo 206 a v loňském roce už 737. Británie na to již reagovala potřebnou legislativou.

Podobné útoky se objevují i v dalších zemích, média zaznamenala například útok na šest letadel v australském Sydney v březnu 2008.

K útokům byly použity lasery minimálně 3. třídy, které umí na vzdálenost dvou kilometrů zapálit papír. Lze je přitom běžně pořídit například jako ukazovátko.

Autor: