130 let

„Na šetrné opravy mostu není čas“

Česko

PRAHA Hlavní město nedokázalo vyvrátit závěry památkové inspekce ministerstva kultury. Ta shledala závažná formální i věcná pochybení při současné opravě Karlova mostu. Námitky magistrátu zamítl ředitel inspekce Jiří Varhaník.

Ministerská inspekce na začátku listopadu mimo jiné konstatovala, že výměna kamenů z parapetních zdí Karlova mostu narušila autenticitu národní kulturní památky. Rekonstrukce prý probíhá tak, jako by se opravoval běžný pražský most, a nikoliv památka nejvyššího významu. Firma: Zvolili jsme optimální řešení Město ani firmy, které se na opravě podílejí, s tím nesouhlasí. „Koncepci opravy dával dohromady tým odborníků. Výsledkem jejich posuzování i s přihlédnutím k tomu, kolik je možné vynaložit peněz a jak dlouho to vzhledem ke stavu mostu má trvat, je zvolená koncepce,“ sdělil Pavel Kameník z firmy SMP CZ, která most opravuje.

Pražský magistrát argumentuje také tím, že restaurátorský způsob opravy, který by byl k památce šetrnější, by rekonstrukci prodloužil. „Bylo by to delší o několik měsíců, možná dokonce několik let. Opravu by to značně prodražilo,“ řekl mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

A připomíná, že rekonstrukci platí výhradně město jako vlastník mostu. U takto celostátně významných památek by na to však nemělo být samo. „Pokud je zájem ministerstva kultury o Karlův most opravdový, mělo by zvážit spolufinancování jeho opravy,“ zdůraznil Wolf.

Způsob opravy Karlova mostu vyvolal spor i mezi odborníky. Klub za starou Prahu ji sice nepovažuje za optimální, nicméně připomíná, že předchozí projekt, který zpracoval tým kolem emeritního rektora ČVUT Jiřího Witzanyho, počítal s daleko většími zásahy do středověkých mostních konstrukcí. Podle klubu díky patinaci časem turisté ani Pražané nyní kritizované vady už nezaznamenají. „Nesouhlasíme s tvrzením, že došlo k závažnému poškození Karlova mostu. Ve srovnání s poškozením Cibulky, Buďánek nebo dvou paláců v Rytířské ulici je závažnost vad při obnově mostu zanedbatelná,“ píše se ve stanovisku klubu.

„Byla prolomena technologická mez. Tovární způsob výroby je této stavbě cizí a na vzhledu mostu se zákonitě podepisuje,“ píše na serveru www.restauro.cz Martin Pavala z Akademie výtvarných umění, který se podílel třeba na restaurování interiéru kostela sv. Anny.

***

Rekonstrukce Karlova mostu Až do roku 2010 bude probíhat první fáze rekonstrukce, kdy se opravuje mostovka, kamenné zábradlí a pokládá se hydroizolace. Město dalo inspekci za pravdu v jediném bodě: přestaly se dávat kamenické značky na nové kameny. Druhá etapa opravy začne na konci roku 2010 a potrvá 8 až 10 let. Opraví se kamenný plášť mostu.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás