Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: ‚Vlastizrádci! Demisi!‘ Až tisícihlavý průvod demonstrantů pochodoval centrem Prahy

Česko

  16:02aktualizováno  19:25
Stovky lidí při pochodu Prahou protestovaly proti vládním protiepidemickým opatřením, podle odhadu reportéra serveru Lidovky.cz jich bylo kolem tisícovky. Mnoho z nich nemělo roušky. Akci, kterou pořádalo Jedno společné české srdce za svobodu, přihlíželo několik desítek policistů. Nemuseli ale zasahovat, protest se obešel bez fyzických konfliktů. Policisté pouze zajistili dva lidi kvůli přestupkům. Před 18:00 se účastníci začali rozcházet.

Demonstrace začala kolem 16:00 na Václavském náměstí, kam dorazili také lidé, kteří se původně měli zúčastnit demonstrace na Letné. Zaznělo několik proslovů. „Máme ve státním znaku lva, ne ovci, tak se podle toho chovejme,“ vyzval například jeden z řečníků. Lidé zpívali také píseň „Ach synku, synku“.

Protesty proti covidovým opatřením.
Průvod protivládních demonstrantů na Národní třídě.

Poté se protestující vydali směrem k Národní třídě. Při pochodu Prahou byli velmi hluční. Stála kvůli nim doprava. U Národního divadla se setkali s lidmi, kteří čekali na vystoupení Anety Langerové, která z balkonu divadla zazpívala píseň Modlitba pro Martu. 

Demonstranti vyzývali přihlížející k tomu, aby se k nim přidali nebo aby si sundali roušky. Vše se ale obešlo bez konfliktů mezi oběma skupinami.  Lidí tam podle odhadu našeho repotéra bylo dva až tři tisíce.

Následně se demonstranti vrátili na Václavského náměstí, kde společně zazpívali hymnu. Někteří účastníci třímali české vlajky a transparenty s nápisy „Už i viry jsou schopnější než vláda“, „Vláda plní plán Rockefellerovy nadace“, „My chceme chodit do školy, a ne sázet brambory“ nebo „Vlastizrádci! Demisi!“. Některé nápisy jsou namířené i proti opozici. Při pochodu skandovali například „Svobodu, svobodu“, „Děti do škol“, „My chceme do práce“ nebo „Babiše do koše“.

Policisté zajistili dva lidi. Jeden člověk použil pyrotechniku a druhý byl agresivní, opilý a neuposlechl výzvu policie. V první fázi demonstrace na Václavském náměstí také policisté zjišťovali totožnost u několika lidí, kteří neměli zakryté dýchací cesty. „Věc oznámíme správnímu orgánu. Jedna osoba skončila na policejní služebně, protože nedokázala svou totožnost prokázat,“ řekl policejní mluvčí Jan Daněk.

Dodal, že na pokojný průběh akcí v hlavním městě dnes dohlíželo 700 policistů. Kolik lidí se zúčastnilo demonstrace, nechtěl odhadovat. Přesná čísla bude mít k dispozici zřejmě ve středu.

Akce se odpoledne na Václavském náměstí zúčastnil i zpěvák Daniel Hůlka, který dal již dříve veřejně najevo svůj nesouhlas s vládními kroky. Lidé se s ním fotili. Hůlka se kvůli protiepidemickým opatřením dostal do sporu s prezidentem Milošem Zemanem.

Podle reportéra serveru Lidovky.cz měl zpěvák zhruba dvouminutový projev. „Vláda nekoná pro občany, ale proto nim,” řekl mimo jiné.

Odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru se odpoledne sešli také na brněnském Zelném trhu. Organizátor demonstrace Tomáš Franzki všechny zúčastněné vyzval, aby si nasadili roušky, stáli ve skupinkách po dvaceti lidech a chovali se slušně. Na akci dohlíželi policisté. Demonstrace skončila zhruba po dvou hodinách kolem půl šesté, byla bez komplikací.

Demonstranti podle svých slov žádají například zrušení testování zdravých či bezpříznakových obyvatel, ukončení manipulace s počty nakažených či zrušení všech zákazů. „Pandemie je falešná, čísla neodpovídají ani epidemii. Proč nám premiér lže, že něco otevře, a zase nic. Lidé trpí, hladoví a nemají na nájem. Nejsem antirouškař a nepopírám virus, ale můj lékař mi řekl, že mi rouška škodí, a já jednám na doporučení svého lékaře. Žádná vláda mi nebude říkat, jak mám dýchat, nebo nemám dýchat,“ řekl Franzki.

Na místě shromáždění pracovali členové antikonfliktního týmu. „Pořadatelé na jejich výtky v případě náznaků protiprávního jednání, především nošení ochrany dýchacích cest, pružně reagovali. V pro shromáždění vymezeném prostoru bylo asi kolem stovky aktivních účastníků, další pak shromáždění sledovali v patřičných rozestupech z horní části přilehlého Zelného trhu. Policisté nebyli nuceni zasahovat,“ uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!