Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
8. července 2019 18:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na zdravotní péči i prevenci nelegální migrace. Česko pošle 73 milionů na pomoc zemím s uprchlíky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Praha Na prevenci nelegální migrace, ochranu opuštěných dětí nebo na podporu zdravotní péče pošle ministerstvo vnitra do států severní Afriky a Jordánska 68 milionů korun. Dalších pět milionů půjde na léčbu očních onemocnění v Burkině Faso. Peníze pošle vnitro z humanitárních programů Pomoc na místě a Medevac. Návrh v pondělí schválila vláda.

Na pomoc dětem v Mali pošle vnitro 25 milionů korun. Země je cílovým i tranzitním místem pro migranty ze západní Afriky, přichází do ní čím dál více dětí bez doprovodu, které míří do Evropy. S pomocí peněz z Česka bude moci Dětský fond OSN (UNICEF) realizovat projekt, jehož cílem bude dětem poskytnout potřebnou ochranu a zajistit jim sloučení s jejich rodinami v domovských zemích. Součástí projektu je informační kampaň o rizicích nelegální migrace pro děti.

Na podporu zdravotní péče a vzdělávání pro zdravotně postižené děti v Jordánsku daruje vnitro dalších 25 milionů korun. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) žila převážná většina uprchlíků v zemi pod národní hranicí chudoby, tyto základní služby jsou pro ně proto nedostupné. S tím souvisí i další dar, který v pondělí vláda schválila. Osm milionů korun tak půjde na podporu drobného podnikání syrských uprchlíků v jordánské provincii Irbid a v uprchlickém táboře Zatárí.

Deset milionů korun vnitro pošle také do států severní Afriky, které jsou podle návrhu dlouhodobým zdrojovým a tranzitním regionem pro migraci do Evropské unie. Například v Libyi se podle materiálu nachází až 800 000 migrantů a uprchlíků, azylové a migrační systémy těchto zemí ale nejsou připraveny velké množství vysídlených lidí pojmout. Regionální program rozvoje a ochrany, do kterého bude tento dar směřovat, se soustřeďuje na Alžírsko, Egypt, Libyi, Mauritánii, Maroko, Niger a Tunisko, jeho cílem je také stabilizace a ochrana uprchlíků v těchto zemích.

Vláda v pondělí také schválila pět milionů korun na léčbu očních onemocnění v Burkině Faso. Příjemcem peněžitého daru z humanitárního programu Medevac se stane mezinárodní nevládní organizace Světlo pro svět. Burkina Faso patří mezi deset nejchudších států světa a slepota či další závažné oční vady tam postihují až čtvrtinu obyvatel, tedy 4,7 milionu lidí.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.