130 let

Nájemních bytů má být více

Česko

Ministerstvo pro místní rozvoj žádá pro příští rok navýšení rozpočtu o 1,5 miliardy korun. Většina by měla jít na podporu výstavby bytů pro sociálně slabé.

PRAHA Palčivým problémem tuzemského bytového fondu je nedostatek sociálních a nájemních bytů. A to chce ministerstvo pro místní rozvoj změnit. Pro příští rok by od vlády rádo získalo až čtyřnásobně vyšší rozpočet na podporu bydlení. Politické špičky se ale k uvolnění dodatečných financí staví skepticky.

V letošním roce chce ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vynaložit na podporu bydlení 510 milionů korun. V příští roce by to měly být již zhruba dvě miliardy.

„Boom vlastnického bydlení v posledních letech prakticky zastavil výstavbu nájemních bytů,“ řekl ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška. Proto by největší díl peněz měl mířit na podporu vstupních a pečovatelských bytů.

Podle ministerstva si totiž stárnutí české populace vyžádá stavbu většího počtu bytů pro seniory. „Aktuální potřebu by pokryla výstavba dvou tisíc takovýchto bytů ročně, současný rozpočet ministerstva však umožňuje podpořit výstavbu zhruba 300 bytů ročně,“ uvedl Vondruška.

Proto bude ministerstvo po vládě žádat téměř desetinásobné navýšení rozpočtu programu dotací na výstavbu podporovaných bytů. V letošním roce má v plánu na tuto kapitolu vynaložit necelých 156 milionů korun. V následujícím roce by to mělo být minimálně o jednu miliardu korun více.

Ministerstvo chce navýšit i investice do regenerace panelových sídlišť. Tento program by se měl z letošních zhruba 155 milionů korun pro příští rok navýšit na 518 milionů korun. Podpora hypotečních úvěrů by podle plánů ministerstva měla zůstat zhruba na stejné úrovni a ze 77 milionů by měla klesnout jen o necelých 400 tisíc. „Abychom mohli podporovat sociální bydlení, musíme podpořit i vlastnické bydlení,“ zdůvodňuje plány resortu Miroslav Kalous, náměstek ministra pro územní a bytovou politiku. Podle Kalouse se navíc státu peníze vynaložené na podporu bydlení reálně vrátí. Například v letech 2005 až 2009 stát investoval v rámci programu Panel celkem 11 miliard korun. To iniciovalo investice ve výši 50 miliard korun, díky čemuž do rozpočtu přiteklo 9,5 miliardy korun.

Kromě finančních výnosů pro státní kasu však podpora bydlení vytváří i další pracovní místa. „Jedna miliarda investovaná do podpory bydlení znamená vytvoření tisícovky pracovních míst,“ řekl Kalous.

Zpřísní stavební spoření?

I přes tyto důvody se tvůrci ekonomického programu budoucí vlády jakémukoli navýšení rozpočtu pro MMR brání. „O navýšení nemůže být ani řeč. Pokud pan ministr Vondruška najde na ministerstvu rezervu ve výši 1,5 miliardy korun, tak proč ne,“ řekl Martin Kocourek, ekonomický expert ODS.

Jedním z cílů ministerstva jsou ale také i změny v systému stavebního spoření. Uvažuje se o tom, že by se lidem zpřísnilo získání státní podpory. Poskytnutí příspěvku ke stavebnímu spoření by mělo být podmíněno využitím naspořených prostředků pouze na bydlení. To ale stavební spořitelny nevidí jako příliš šťastné řešení.

„Pokud by státní podporu získali pouze lidé, kteří využijí naspořené peníze čistě na bytové účely, mělo by to velmi negativní dopad na celý systém spoření,“ upozornil Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen. „Vytěsnilo by to přátelské klienty, kteří pouze spoří bez čerpání úvěru. Tito lidé jsou definičním znakem stavebního spoření. Bez nich systém fungovat nemůže,“ dodal Šedivý.

Graf

STÁT BUDE VÍCE PODPOROVAT NÁJEMNÍ BYDLENÍ

Za poslední roky se v Česku téměř zastavila výstavba nájemních a sociálních bytů. To se má změnit.

* Návrh ministerstva pro místní rozvoj Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj

Autor: