Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

HAVLŮV DENÍK EXKLUZIVNĚ: Napíšu konečně dobrou hru, snil ve vazbě

Česko

  5:00
PRAHA - Ihned ostříhat! Velká koupel, procházka po Petříně a od patnácti hodin den otevřených dveří. Takový je jen krátký výčet z podrobného harmonogramu prvního dne na svobodě, který si Václav Havel naplánoval ještě ve vyšetřovací vazbě v roce 1977.

Fotografie Václava Havla od fotografa Ondřeje Němce. foto: soukromý archiv Ondřeje Němce

Setkat se chtěl s téměř čtyřiceti přáteli – třeba s disidentem Pavlem Landovským, spisovatelem Ivanem Klímou či písničkářem Jaroslavem Hutkou.

Vše si poznamenal do diáře v ­lesklých modrých deskách s logem Mototechny, jehož obsah mají LN k dispozici a­ dnešním dnem z něj exkluzivně začínají publikovat ukázky.

80 let od narození Václava Havla

Součástí jsou i další Havlovy poznámky z období jeho pětiměsíčního pobytu v ruzyňské vazbě, kam ho komunistický režim poslal za podpis Charty 77. Jako například: „Chtěl bych napsat konečně dobrou celovečerní hru.“

Diář nalezl nedávno v pozůstalosti spisovatele a překladatele Zdeňka Urbánka jeho vnuk David Dušek, který se sám od dětství pohyboval mezi disidenty. U ­příležitosti oslav nedožitých 80.­narozenin bývalého prezidenta do něho brzy bude moci nahlédnout i veřejnost. „Titul Václav Havel – Zápisky obviněného vyjde v­rámci jubilejního Velkého knižního čtvrtka, který připadá na 13.­října,“ potvrdil LN Pavel Hájek z Knihovny Václava Havla.

Návrh na titulní stranu POST 1990.
Několik generací Burešových a Havlových se znalo a potkávalo. Václav Havel bydlel dvakrát nedaleko Burešových - jako student Na Rabníčku, a pak jako prezident v Dělostřelecké. Ještě nedávno k nim občas zaskočil.

Kniha bude svou velikostí i­vazbou připomínat původní diář a je rozčleněna do dvou částí.

„První obsahuje úvodní slovo nálezce diáře a­ čtveřici esejů rozvíjejících rukopisné zápisy Václava Havla z­různých úhlů pohledu,“ doplnil Hájek. Sepsali je Havlovi blízcí přátelé: kanadský překladatel Paul Wilson o mezinárodních souvislostech, diplomat Michael Žantovský o psychickém stavu Havla a­ z hlediska divadelní vědy Anna Freimanová.

Příloha Havel 80 let v LN

Exkluzivní čtyřstránkovou přílohu Havel 80 let, která v pondělí vychází v Lidových novinách, a ve které je mj. rozhovor s názcem unikátního deníku Davidem Duškem, si může koupit i v digitálním vydání.

Dušek chce vydáním diáře přispět k tomu, aby lidé vnímali Havla jako živého člověka, ne jako sochu z mramoru.

Chystá se i další publikace, která má pracovní název Havel a ­film. Bude o Havlových dosud nepublikovaných filmových a televizních scénářích a pracuje na ní filmový historik Jan Bernard.

Budou do ní zahrnuty i Havlovy eseje a­práce, s nimiž se opakovaně neúspěšně hlásil na FAMU. Knihu vydá v nejbližších měsících Knihovna Václava Havla spolu s­ Národním filmovým archivem.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat