3. října 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

HAVLŮV DENÍK EXKLUZIVNĚ: Napíšu konečně dobrou hru, snil ve vazbě

Fotografie Václava Havla od fotografa Ondřeje Němce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotografie Václava Havla od fotografa Ondřeje Němce. | foto: soukromý archiv Ondřeje Němce

PRAHA Ihned ostříhat! Velká koupel, procházka po Petříně a od patnácti hodin den otevřených dveří. Takový je jen krátký výčet z podrobného harmonogramu prvního dne na svobodě, který si Václav Havel naplánoval ještě ve vyšetřovací vazbě v roce 1977.

Setkat se chtěl s téměř čtyřiceti přáteli – třeba s disidentem Pavlem Landovským, spisovatelem Ivanem Klímou či písničkářem Jaroslavem Hutkou.

Vše si poznamenal do diáře v ­lesklých modrých deskách s logem Mototechny, jehož obsah mají LN k dispozici a­ dnešním dnem z něj exkluzivně začínají publikovat ukázky.

80 let od narození Václava Havla

Součástí jsou i další Havlovy poznámky z období jeho pětiměsíčního pobytu v ruzyňské vazbě, kam ho komunistický režim poslal za podpis Charty 77. Jako například: „Chtěl bych napsat konečně dobrou celovečerní hru.“

Diář nalezl nedávno v pozůstalosti spisovatele a překladatele Zdeňka Urbánka jeho vnuk David Dušek, který se sám od dětství pohyboval mezi disidenty. U ­příležitosti oslav nedožitých 80.­narozenin bývalého prezidenta do něho brzy bude moci nahlédnout i veřejnost. „Titul Václav Havel – Zápisky obviněného vyjde v­rámci jubilejního Velkého knižního čtvrtka, který připadá na 13.­října,“ potvrdil LN Pavel Hájek z Knihovny Václava Havla.

Návrh na titulní stranu POST 1990.
Několik generací Burešových a Havlových se znalo a potkávalo. Václav Havel bydlel dvakrát nedaleko Burešových - jako student Na Rabníčku, a pak jako prezident v Dělostřelecké. Ještě nedávno k nim občas zaskočil.

Kniha bude svou velikostí i­vazbou připomínat původní diář a je rozčleněna do dvou částí.

„První obsahuje úvodní slovo nálezce diáře a­ čtveřici esejů rozvíjejících rukopisné zápisy Václava Havla z­různých úhlů pohledu,“ doplnil Hájek. Sepsali je Havlovi blízcí přátelé: kanadský překladatel Paul Wilson o mezinárodních souvislostech, diplomat Michael Žantovský o psychickém stavu Havla a­ z hlediska divadelní vědy Anna Freimanová.

Příloha Havel 80 let v LN

Exkluzivní čtyřstránkovou přílohu Havel 80 let, která v pondělí vychází v Lidových novinách, a ve které je mj. rozhovor s názcem unikátního deníku Davidem Duškem, si může koupit i v digitálním vydání.

Dušek chce vydáním diáře přispět k tomu, aby lidé vnímali Havla jako živého člověka, ne jako sochu z mramoru.

Chystá se i další publikace, která má pracovní název Havel a ­film. Bude o Havlových dosud nepublikovaných filmových a televizních scénářích a pracuje na ní filmový historik Jan Bernard.

Budou do ní zahrnuty i Havlovy eseje a­práce, s nimiž se opakovaně neúspěšně hlásil na FAMU. Knihu vydá v nejbližších měsících Knihovna Václava Havla spolu s­ Národním filmovým archivem.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!