• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Národní parky ohlídá také policie

Česko

PRAHA Vstupem České republiky do schengenského prostoru zanikly o půlnoci hranice. Turisté, kteří se těšili na ničím neomezené toulky přes státní hranice, však mají smůlu. Jsou totiž místa, kde se „čára“ v žádném případě přejít nesmí a veřejnosti přístupná nikdy nebudou. Omezení se týká zejména prvních zón národních parků a přírodních rezervací.

„Jsou to ty nejcennější části české přírody, které jsou chráněny před neregulovaným vstupem člověka,“ řekl mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar. Zákon o ochraně přírody a krajiny totiž jednoznačně vymezuje území, kde není dovoleno vstupovat mimo vyznačené cesty.

Celníci a policisté z pohraniční policie sice už na hranicích nebudou, ale v národních parcích turistům nezbývá nic jiného než dodržovat vyznačené stezky. „Takto to platí po celé Evropě. Neznamená to, že se vstupem do Schengenu se lidé budou moci procházet úplně všude,“ dodal Kašpar. Délka hranic, které tyto plochy zabírají a přes které nemohou pěší nebo cyklisté volně přejíždět, je 122 kilometrů v celém Česku, což je 5,3 procenta délky českých hranic.

V národních parcích na Šumavě, v Krkonoších, v Českém Švýcarsku a v Podyjí budou na dodržování těchto zákonů dohlížet správci parků společně s policií. Pokud policie nebo správce parku někoho v chráněné zóně přistihne, může dostat pokutu až deset tisíc korun. „Všechny naše národní parky jsou dvojstranné. Znamená to, že první zóny hlídají z jedné strany české správy parků, které koordinují hlídání se svými partnerskými správami na druhé straně hranic,“ řekl Kašpar. „Očekáváme, že zátěž českých parků se důsledkem vstupu do Schengenu rozloží, a turistů tak ve velmi exponovaných místech na Šumavě a v Krkonoších výrazně ubude,“ doufá Kašpar.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás