Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
28. dubna 2012 11:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečas po důvěře: Budeme se soustředit na růst ekonomiky

Nečasova vláda se po škrtech chce soustředit na růst ekonomiky . | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nečasova vláda se po škrtech chce soustředit na růst ekonomiky . | foto: Reuters

ČESKÉ BUDĚJOVICE Vláda premiéra Petra Nečase, která po včerejším dlouhém zasedání poslanecké sněmovny získala důvěru, se chce soustředit hlavně na prorůstová opatření. Potvrdil to sám premiér na ideové konferenci ODS v Českých Budějovicích.

Petr Nečas také poznamenal, že prioritního cíle kabinetu - vyrovnaných rozpočtů - nelze dosáhnout bez rostoucí ekonomiky. Podle analytiků vládní rozpočtové škrty dohodnuté počátkem dubna sníží výkonnost hospodářství. Kabinet se proto nyní podle Nečase soustředí na obnovení růstu.

Ohradil se i proti odborům
"K vyrovnaným rozpočtům se nelze pouze proškrtat, musíme zamontovat prorůstové prvky," konstatoval premiér.

V krátkém proslovu se ohradil proti názoru odborů, že vláda je neschopná a krizi pouze prohlubuje. Odbory, které minulou sobotu přišlo podpořit na Václavské náměstí zhruba sto tisíc lidí, označil Nečas za "převodovou páku levicové opozice". Důkazem, že si Česká republika mezi ostatními zeměmi nestojí špatně, je podle premiéra dobré hodnocení české ekonomiky v zahraničí.

PSALI JSME

Mezi prorůstová opatření zařadil Nečas například pokračování programu zateplování domů Zelená úsporám, snížení daní firmám, které budou spolupracovat s vysokými školami, a zjednodušení administrativy.

Rozpočtová opatření vlády sníží podle guvernéra České národní banky Miroslava Singera letos výkon ekonomiky o 0,4 procentního bodu. ČNB očekává letos stagnaci ekonomiky, bez vládních opatření by ekonomika letos podle guvernéra rostla o 0,4 procenta.

Vláda chce letos ušetřit 24 miliard
Loni podle Singera fiskální konsolidace vlády snížila ekonomický růst o 0,6 procentního bodu na 1,7 procenta. Bez úspor by ekonomika stoupla o 2,3 procenta.

Vláda se v letošním roce rozhodla srazit výdaje v rozpočtu za téměř 24 miliard korun. Cílem je dodržet letos naplánovaný schodek státního rozpočtu 105 miliard korun a celkový deficit veřejných financí na 3,5 procenta HDP.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Bez úspor by mohl podle ministerstva financí schodek rozpočtu stoupnout na 128,6 miliardy korun. Další úspory v podobě vyšší DPH, nižšího růstu penzí a rušení úřadů vláda chystá i v dalších letech.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.