Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko

Nejen ‚Trumpův koktejl‘. Česko koupí ještě další experimentální lék na koronavirus z USA

Česko usiluje o experimentální léky z USA. foto: Shutterstock

PRAHA - Česká republika koupí protilátku proti nemoci covid-19 od americké společnosti Eli Lilly. Na twitteru to v úterý řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Lék nazvaný Bamlan má omezit množství viru v těle a zamezit tak těžšímu průběhu nemoci. Česko také jedná o nákupu jiného přípravku od farmaceutické firmy Regeneron.
  5:00aktualizováno  21:36

Je koktejl, který vyléčil Trumpa, pasivní vakcína? Podle výrobce má v léčbě covidu stoprocentní účinnost

Zatímco vakcíny proti koronaviru se vyvinuly takřka expresní rychlostí, u přípravků k léčbě covidu tak znatelný pokrok není. Ve hře jsou ale dva „protilátkové koktejly“ původem z USA. O jeden se postarala firma Regeneron, o druhý Eli Lilly. Česko má zájem o oba tyto experimentální léky.

„Ukazuje se, že mají velmi vysokou účinnost. Musí se aplikovat na úplném počátku onemocnění, protože jde o pasivně vytvořené protilátky, které likvidují virus v těle,“ uvedl na adresu amerických experimentálních léků pro server Lidovky.cz epidemiolog a premiérův poradce Roman Prymula.

Babiš řekl, že Česko vyjednalo první dodávku. Neupřesnil ale, kdy by měl lék do ČR dorazit ani v jakém množství. „Pomůže pacientům v prvním stádiu nákazy covid-19, aby se nedostali na JIP. Snižuje to riziko až o 80 procent,“ uvedl premiér. Lék funguje na bázi monoklonálních protilátek, které se vyrábějí v laboratoři a mají virus zneškodnit tím, že ho napadnou na pevně definovaném cíli. V USA lék schválil pro nouzové používání Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Firma Eli Lilly minulý týden na svých stránkách uvedla, že dle nových dat jejich přípravek, který kombinuje protilátku bamlanivimab a etesevimab, snižuje riziko hospitalizací a úmrtí dokonce o sedmdesát procent.

Léky se ale musí podávat v raném stadiu nemoci. „Pak skutečně zabrání tomu, aby šel člověk do nemocnice. Když už je virus v pozdější fázi onemocnění a je namnožen v organismu ve velkém, tak nemá smysl preparát podávat,“ uvedl Prymula. I Státní zdravotní ústav (SUKL) na svých stránkách píše, že přípravek od Regeneronu je určen pro léčbu mírného až středního průběhu covidu u dospělých a dětí od dvanácti let. „Měl by být podáván pacientům, kteří jsou pozitivní na SARS-CoV-2 a zároveň je u nich identifikováno riziko závažného průběhu a hospitalizace,“ stojí v Přehledu hodnocených léčiv na nemoc covid-19. „Protilátkové koktejly“ by primárně měli dostat senioři starší 65 let a chronicky nemocní.

Německo a Maďarsko už kývly

Léčbu přípravkem od firmy Regeneron loni na podzim podstoupil i tehdejší americký prezident Donald Trump. V té době byl experimentální lék zatím ve fázi klinických testů. Americká léková agentura (FDA) ho v listopadu schválila pro nouzové použití v celých Spojených státech, stejně tak kombinaci protilátek od Eli Lilly.

Evropská léková agentura (EMA) zatím teprve začala přípravky pro použití v EU posuzovat. Pokud unijní země nechce čekat, může jednat na vlastní pěst a udělit neregistrovanému léku mimořádné povolení v nouzovém režimu. Tak učinilo třeba Maďarsko. To jako první země sedmadvacítky minulý týden dalo zelenou firmě Eli Lilly a již užívá jejich protilátkové sérum. Sousední Německo dočasně schválilo neregistrovaný lék od obou amerických firem. Konkrétně si od Regeneronu nakoupilo 200 tisíc dávek za téměř deset a půl miliardy korun. Podle německého ministra zdravotnictví Jense Spahna nové léky pomohou u rizikových pacientů v rané fázi nemoci předejít těžkému průběhu.

Čím se bojuje proti covidu-19

■ Remdesivirem, což je antivirotikum, jež bylo původně vyvinuto k léčbě infekcí způsobených viry ebola a marburg.

■ Krevní plazmou od dárců, kteří již nemoc prodělali a mají v krvi potřebné protilátky. Lékaři žádají vyléčené, aby plazmu přišli darovat, v nemocnicích chybí.

■ Kortikoidy, což jsou synteticky vyráběné chemické látky. Mají široké využití například při zánětech či alergických reakcích.

■ Interferonem beta-1a, který se v současné době využívá především při dlouhodobé léčbě roztroušené sklerózy.

■ Monoklonálními protilátkami, které by měly zajistit neutralizaci koronaviru v těle pacienta. Obsahují je experimentální přípravky od amerických firem Regeneron (její „koktejl“ loni na podzim vyléčil tehdejšího prezidenta USA Donalda Trumpa) a Eli Lilly. Musí se podat v rané fázi nemoci, pak mohou předejít jejímu těžkému průběhu.

Minimálně 20 tisíc dávek

V Česku může nouzové použití léků odsouhlasit ministerstvo zdravotnictví. „Jde o mimořádné povolení dočasného používání neregistrovaného léčivého přípravku z důvodu prevence šíření infekčního onemocnění,“ upřesnila pro LN mluvčí SUKL Klára Brunclíková. Resort už jednal se zástupci firmy Regeneron a vyžádal si potřebné podklady. Poté rozhodne.

Odborníci nákup nových léků podporují. „Samozřejmě záleží na klinických studiích. Pokud je ale schválila americká léková agentura, tak bych neměla vůbec žádné pochybnosti,“ řekla viroložka Tachezy. Uvedla, že účinných léků na léčbu covidu moc není, proto „protilátkové koktejly“ vítá.

Autoři: ,