Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejvlivnější Češkou je eurokomisařka Jourová. V závěsu jsou Bradáčová a Schillerová, dle časopisu Forbes

Česko

  8:16aktualizováno  12:52
Praha - Nejvlivnější ženou Česka je podle časopisu Forbes eurokomisařka Věra Jourová. Na druhé pozici se umístila pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která v předchozích letech žebříček vedla. Třetí je, stejně jako loni, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Forbes to ve čtvrtek oznámil v tiskové zprávě.

Věra Jourová foto: Reuters

‚Nikým nevolená instituce.‘ Babiš chce slabší Evropskou komisi, Jourová mu oponuje

Jourová letos ovládla čelo žebříčku poprvé. „Během několika let se vypracovala v jednu z vůbec nejvýraznějších bruselských političek. Hodně ji zviditelnilo téma GDPR a ochrany osobních údajů, výrazně na sebe upozornila v kauze dieselgate,“ zdůvodnil šéfredaktor Forbesu Petr Šimůnek. Dodal, že Jourová aktivně vystupuje proti technologickým gigantům v čele s Facebookem a Googlem, a v komisi by navíc mohla pokračovat i v dalším volebním období.

Eurokomisařka Věra Jourová.
Eurokomisařka Věra Jourová.

Jourová ve čtvrtek řekla, že si ocenění váží. „Když pracuji pro Evropu, pracuji i pro Česko a jsem ráda, že je to tak vnímáno. Je úžasné vidět, kolik schopných žen na české scéně je. Mnohé z nich mají významné pozice a vliv, a to i mimo ČR,“ poznamenala. Nové generaci českých podnikatelek, manažerek i političek přeje mnoho úspěchů. Je podle ní také načase, aby i na evropské úrovni zastávalo více žen vedoucí role a aby byly jmenovány do nejvyšších politických pozic.

Druhá pozice na žebříčku náleží podle Forbesu vrchní státní zástupkyni v Praze Bradáčové, která v uplynulých šesti letech žebříček vedla. Třetí Schillerová má jako šéfka státního rozpočtu neformální vliv na rozdělování desítek miliard korun, uvedl Šimůnek.

Ve stovce nejvlivnějších lidí světa. Pozitivní diskriminace? Uspěla bych i jako muž, myslí si Jourová

Forbes celý rok sledoval více než 300 žen z nejrůznějších oborů: v širším výběru byly majitelky firem, manažerky, ženy působící ve veřejné sféře, finančnictví či justici, redakční tým však sleduje i neziskový sektor, ženy z kultury, sportu či názorové vůdce.

Žebříček nejvlivnějších žen Česka vydává Forbes poosmé. Letos v něm představil 125 jmen významných Češek z nejrůznějších oblastí, od veřejné sféry a politiky přes byznys až po neziskový sektor.

TOP 10 mocných žen v ČR dle Forbesu

pořadí - jméno - pozice

1. Věra Jourová - eurokomisařka 

2. Lenka Bradáčová - vrchní státní zástupkyně 

3. Alena Schillerová - vicepremiérka, ministryně financí 

4. Kateřina Jirásková - finanční ředitelka a předsedkyně představenstva PPF 

5. Petra Procházková - finanční ředitelka a členka představenstva Agrofert 

6. Michaela Chaloupková - ředitelka divize Správa a členka představenstva ČEZ 

7. Libuše Šmuclerová - generální ředitelka Czech News Center 

8. Renata Mrázová - chief people officer Home Credit 

9. Simona Sokolová - členka představenstva Agrofert 

10. Ivana Tykač - majitelka realit a zakladatelka Women for Women

Jednotlivé ženy v každé kategorii redaktoři hodnotí podle několika kritérií. Vychází přitom z metodiky amerického Forbesu. Ke spolupráci zve redakční tým i poradce, odborníky a znalce jednotlivých odvětví.

05.června 2019 v 14:32, příspěvek archivován: 06.června 2019 v 08:26

We must make sure that #fundamentalrights are a reality for everyone! EU Charter of Fundamental Rights is a powerful tool for doing this, but we need to tap into its full potential. https://t.co/t1kwkBVIgq

Jourová varuje před technologickým vazalstvím unijních zemí: Nedopusťme, aby nás Čína vypnula

„U majitelek a manažerek sledujeme hospodářské výsledky firem, obrat, zisk, nové akvizice a porovnáváme je i několik let zpětně,“ uvedl Šimůnek. V sekci politiky a veřejné správy posuzuje Forbes reálné pravomoci a počet lidí i objem peněz, které rozhodnutí dotyčných žen mohou přímo ovlivnit. „Důležitým kritériem je pro nás i to, jak jsou tyto ženy ze svých funkcí odvolatelné a kdo všechno má přímý vliv na jejich rozhodování,“ dodává Šimůnek.

Autor:

Zapojte se do soutěže a vyhrajte teploměr v hodnotě 1 100 Kč
Zapojte se do soutěže a vyhrajte teploměr v hodnotě 1 100 Kč

Chladné zimní počasí a děti dovádějící ve sněhu – to je doslova koktejl, který může způsobit nachlazení. Zapojte se proto do soutěže o bezdotykový...

Mohlo by vás zajímat