Protestovat proti cirkusům je módní trend, k týrání zvířat tam nedochází, tvrdí veterinář |
Akce se týká pražských cirkusů Bob Navarro King na Proseku a Humberto v Krči, cirkusu Sultán v Mladé Boleslavi, Jo-Joo v Hradci Králové a Bernes v Říčanech. Akci podle zprávy podporuje i Národní cirkus Originál Berousek. Ve většině cirkusů bude kromě volného vstupu do zvěřince možné zdarma zhlédnout trénink zvířat v manéži.
Ministerstvo zemědělství zhruba před měsícem uvedlo, že navrhuje úplný zákaz drezury a vystupování zvířat. Obsahuje ho novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, jež prošla meziresortním připomínkovým řízením. Úřad obdržel 300 stran připomínek. O několik dní později resort informoval o založení pracovní skupiny, jež má rozhodnout o podmínkách zákazu. Součástí by měli být zástupci ministerstev zemědělství a životního prostředí, Ústřední komise pro ochranu zvířat, Státní veterinární správy, vybraných chovatelských svazů a cirkusů.
Zástupci cirkusů chtějí odbornou diskusi ohledně navrhované novely o drezuře |
Zástupci největších cirkusů se v návaznosti na to spojili a žádali odbornou diskusi. Podle provozovatelů úřad návrh oznámil bez empirické studie, výzkumu či sběru dat v terénu. Cirkusy předem žádné indicie o chystané novele zákona na ochranu zvířat proti týrání neměly.
Na problematiku chovu zvířat v cirkusech se v poslední době poukazuje. Již dříve předali aktivisté resortu petici proti chovu volně žijících zvířat v cirkusech, pod kterou se podepsalo 14 000 lidí. Zhruba stovka lidí také například na začátku října demonstrovala u vchodu do cirkusu Berousek na pražské Letenské pláni a na konci října u cirkusu Bob Navarro King. Nelíbilo se jim zacházení se zvířaty v podobných zařízeních.