Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Zvíře není klaun‘. Desítky lidí demonstrovaly proti využívání zvířat v cirkusech

Několik desítek lidí demonstrovalo před cirkusem King proti využívání zvířat v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Několik desítek lidí demonstrovalo před cirkusem King proti využívání zvířat v... | foto: ČTK

PRAHA Zhruba 60 lidí demonstrovalo v pátek v Praze před vchodem do cirkusu Bob Navarro King poblíž stanice metra Střížkov proti využívání zvířat v cirkusech. Několik jeho pracovníků včetně majitele Bohumila Navrátila s nimi však nesouhlasilo. Aktivisté se sešli, aby upozornili na potlačování přirozených práv zvířat, které jsou nuceny žít v cirkusech po celý život, řekl organizátor akce František Formánek.

Podle Formánka nemohou zvířata naplňovat své přirozené potřeby. „Zvířata mají stejná práva jako ostatní živí tvorové,“ uvedl. Protestující drželi transparenty jako „Cirkusy bez zvířat“ či „Zvíře není klaun“, pracovníci cirkusu drželi například papír s textem „Běžte demonstrovat tam, kde zvířata opravdu trpí“. Aktivisté by podle nich měli protestovat spíše před jatkami a u zemědělských velkochovů. Ti reagovali, že se tak děje.

Pracovníci cirkusu demonstrantům dále řekli, že se kdokoli z aktivistů a ochránců zvířat může přijít podívat na tréninky a cvičení zvířat v cirkusech. „Myslím, že je to takové napůl manipulativní tvrzení. Znám hodně aktivistů a nikdo z nich se s tím dosud nesetkal. Já bych o sledování trénování zvířete v nepřirozeném prostředí ani neměl zájem,“ řekl Formánek.

Několik desítek lidí demonstrovalo před cirkusem King proti využívání zvířat v...
Protestující drželi transparenty jako

Ministerstvo zemědělství před týdnem uvedlo, že navrhuje úplný zákaz drezury a vystupování zvířat v cirkusech. Obsahuje ho novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, která prošla meziresortním připomínkovým řízením. V úterý pak úřad informoval o založení pracovní skupiny, jež má o podmínkách zákazu rozhodnout. Resort vyřizuje 300 stran připomínek k zákonu. V pracovní skupině by měli být například zástupci ministerstev zemědělství a životního prostředí, Ústřední komise pro ochranu zvířat, Státní veterinární správy, vybraných chovatelských svazů a cirkusů. Resort ve čtvrtek uvedl, že zástupci cirkusů a dalších organizací budou osloveni v průběhu příštího týdne.

Zástupci největších českých cirkusů na čtvrteční tiskové konferenci uvedli, že žádají odbornou diskusi o zákazu. Podle provozovatelů úřad návrh oznámil bez empirické studie, výzkumu či sběru dat v terénu. Cirkusy předem žádné indicie o chystané novele zákona na ochranu zvířat proti týrání neměly. V cirkusech je podle nich drezura nenásilná, dělá se formou hry, za odměnu.

Aktivisté podle Formánka záměr novely podporují. „Nevíme ale, jak bude novela zpracovaná. Pokud bude veškeré zneužívání zvířat v cirkusech zakázáno, budeme jedině rádi. Bylo by skvělé, kdyby se lidé zbavili nutnosti dívat se na zvířata jen v cirkusech a podporovali spíše přírodní rezervace či výlety do přírody,“ řekl.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...