19. listopadu 2018 9:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Několik cirkusů otevře své prostory i tréninky veřejnosti zdarma, chtějí prokázat, že zvířata netýrají

Medvěd na motorce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Medvěd na motorce. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Několik cirkusů bude ve středu od 10:00 do 12:00 otevřeno zdarma. Provozovatelé tak reagují na protesty proti cirkusům, jež se chystají ve stejný den v Praze, Brně a Olomouci. Uvedli to v pondělní tiskové zprávě. Chtějí prokázat, že týrání zvířat, proti kterému už v Praze i jiných městech několikrát lidé demonstrovali, se v cirkusech neděje.

Akce se týká pražských cirkusů Bob Navarro King na Proseku a Humberto v Krči, cirkusu Sultán v Mladé Boleslavi, Jo-Joo v Hradci Králové a Bernes v Říčanech. Akci podle zprávy podporuje i Národní cirkus Originál Berousek. Ve většině cirkusů bude kromě volného vstupu do zvěřince možné zdarma zhlédnout trénink zvířat v manéži.

Cirkus Berousek: na houpačce.
Cirkus Berousek: kdo neskáče, není medvěd. Je ovšem otázka, zda z toho má zvíře...

Ministerstvo zemědělství zhruba před měsícem uvedlo, že navrhuje úplný zákaz drezury a vystupování zvířat. Obsahuje ho novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, jež prošla meziresortním připomínkovým řízením. Úřad obdržel 300 stran připomínek. O několik dní později resort informoval o založení pracovní skupiny, jež má rozhodnout o podmínkách zákazu. Součástí by měli být zástupci ministerstev zemědělství a životního prostředí, Ústřední komise pro ochranu zvířat, Státní veterinární správy, vybraných chovatelských svazů a cirkusů.

Zástupci největších cirkusů se v návaznosti na to spojili a žádali odbornou diskusi. Podle provozovatelů úřad návrh oznámil bez empirické studie, výzkumu či sběru dat v terénu. Cirkusy předem žádné indicie o chystané novele zákona na ochranu zvířat proti týrání neměly.

Na problematiku chovu zvířat v cirkusech se v poslední době poukazuje. Již dříve předali aktivisté resortu petici proti chovu volně žijících zvířat v cirkusech, pod kterou se podepsalo 14 000 lidí. Zhruba stovka lidí také například na začátku října demonstrovala u vchodu do cirkusu Berousek na pražské Letenské pláni a na konci října u cirkusu Bob Navarro King. Nelíbilo se jim zacházení se zvířaty v podobných zařízeních.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!