9. listopadu 2015 7:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Němci vsadili na Špidlu. Povede skupinu, která má zahladit napětí v česko-německých vztazích

Vladimír Špidla povede skupinu, která má překlenout propast vytvořenou odlišnými postoji k uprchlické krizi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Špidla povede skupinu, která má překlenout propast vytvořenou odlišnými postoji k uprchlické krizi | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Bývalý premiér Vladimír Špidla se stane klíčovou osobou na ose Praha-Berlín. Povede česko-německou pracovní skupinu, jejímž cílem bude překlenout propast, která se mezi ekonomicky úzce provázanými sousedními zeměmi vytvořila v souvislosti s uprchlickou krizí.

Podle informací LN si německá diplomacie k tomuto úkolu výslovně žádala někdejšího eurokomisaře a současného šéfporadce premiéra Špidlu, protože věří, že zvládne krotit protiimigrační rétoriku některých členů české vlády.

Zklidnění vztahů je důležité i pro Českou republiku, vlastně ještě víc než pro Němce.

Kvóty, které dělí sousedy

Růst tuzemské ekonomiky je úzce provázán s tím, jak se daří sousedům, a dobré vztahy vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) potřebuje i kvůli spolupráci na velkých infrastrukturních projektech. Neshoda nad tím, jak se má k uprchlické vlně přistupovat, tak představuje nepříjemný zásah do přeshraničního přátelství. Německá kancléřka Angela Merkelová nabídla běžencům otevřenou náruč a její země je zastáncem povinného přerozdělení uprchlíků do jednotlivých zemí. A to nejen toho již schváleného, které se týká žadatelů o azyl už nashromážděných v hraničních zemích Evropy, ale i permanentního mechanismu. „Významně se lišíme v otázce kvót pro uprchlíky. Bude důležité si vyjasnit, proč některé věci vidíme každý jinak,“ vysvětluje mluvčí vlády Martin Ayrer.

Kateřina Surmanová

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.