Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Strach živený politiky. O uprchlíky se už ale nehraje, říká Jan Hartl

Sociolog Jan Hartl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sociolog Jan Hartl. | foto: MAFRA

Strach z migrantů tu živí politici, říká ředitel agentury STEM Jan Hartl v rozhovoru pro sobotní LN, který s ním vedl Blahoslav Hruška. Už se prý nehraje jen o uprchlíky, ale o směřování polistopadového vývoje společnosti. „Padesát procent dotázaných si myslí, že ve věci uprchlíků koná vláda správně, druhá polovina je přesvědčena o opaku. Tahle konstelace fifty-fifty dělá z migrace živé politikum,“ říká sociolog.

LN: Agentura STEM v pátek uveřejnila další průzkum, z něhož je znát, že česká společnost je vůči migrantům plná strachu – lidé se bojí islámu, radikalismu, terorismu. O čem to vypovídá?
Ukazuje se, že to, čeho si všímáme několik posledních měsíců, je systematický a postupný trend. Není to žádný zvrat, jsme zkrátka čím dál ostražitější. Naše otevřenost vůči okolnímu světu se oslabuje. Připomíná mi to onen známý verš z Mateřídoušky z roku 1969 – Ať si jsou, tam kde jsou, ať sem na nás nelezou. Tehdy to byla narážka na okupaci spřátelených armád, dnes by se to dalo použít pro náš postoj k uprchlíkům.

Nejde ale jen o migranty. Osobně v tom průzkumu vidím zprostředkovaný výraz nedůvěry ve schopnosti našich politických elit. Profese politika je obecně hodnocena velmi nízko. V situaci, kdy má většina společnosti pocit, že politici nemají tah na branku, nestaví si před sebe strategické cíle, si spousta lidí řekne, jak asi mají vyřešit tak komplexní problém, jako je masová imigrace.

My jsme došli k tomu, že tu máme širokou, emocemi živenou paletu různých obav a strachů, kdy samotní migranti nejsou tím prvotním hybatelem.

LN: A tím je co?
Prvotním hybatelem je otázka terorismu a islámského fundamentalismu. Pokud by vláda nějak chtěla uprchlický problém objasnit, měla by začít právě tady.

LN: S terorismem ani s fundamentalismem ale nemáme v Česku žádnou zkušenost. Kde se tedy ten strach bere?
Ono to souvisí s otázkou zprostředkovanosti poznání současného světa. Lidé mají i díky médiím a internetu pocit, že jsou něčeho bezprostředně účastni, i když je to jen interpretace. Češi mají pocit, že jsou do dění vtaženi, i když je to jen taková pěna povrchnosti, která se snadno rozplyne.

Jde také o formát sdělení – média hledají jednoduché aspekty. Vezměte si jen obrázky nekontrolovaných davů běženců, kteří se valí přes hranice. Vypadá to, že se děje něco hrozného, často je k tomu i nějaká hudební znělka. Je to emotivní. Na racionální, kognitivní stránku věci se rezignuje, protože ta je složitá a nikomu ji nezprostředkujete.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!