7. března 2017 15:57, aktualizováno  18:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Neochucené mléko dostanou školáci zdarma. Za příchuť zaplatí

Neochucené mléko budou školáci dostávat zdarma. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neochucené mléko budou školáci dostávat zdarma. | foto: polskejidlo.com

PRAHA Děti budou dostávat mléko a neochucené mléčné výrobky ve školách od příštího školního roku zdarma, za ochucené budou rodiče připlácet. Stát dá na rozšíření programu až 670 milionů korun. V letošním školním roce stát přispěl 47 miliony korun, suma se tak zvedne až na čtrnáctinásobek.

V úterý o tom na tiskové konferenci informoval ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) spolu se zástupci Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Návrh nařízení, kterým se změny docílí, bude muset schválit vláda, rozhodovat o ní bude ve středu.

Stát dá na rozšíření programu až 670 milionů korun, přičemž v letošním školním roce stát přispěl 47 miliony korun. Podle agrárních odborníků ale děti neochucené mléčné produkty, i když budou zdarma, jíst nebudou. Na zdravé stravování by podle nich měli dohlížet spíše rodiče.

Zvýší se také podpora na školní dotované ovoce a zeleninu. Z národního rozpočtu šlo v letošním školním roce 75 milionů korun, v příštím by mělo jít až o 260 milionů korun. Program s ovocem se rozšíří i na žáky druhého stupně základních škol, naopak se z mléčného programu vyjmou mateřské školy.

Stát by tak měl dávat dohromady na dotované potraviny do škol 930 milionů korun ročně, dalších 127,5 milionu korun by měla přispět Evropská unie. Celkem by tak mělo být v programech až 1,05 miliardy korun. Celkový současný rozpočet programů Ovoce a zelenina do škol a Mléko do škol činí 259,1 milionu korun. Oba projekty by se měly sjednotit do jednoho. Stát by měl také více podporovat konzumaci potravin v biokvalitě.

„Předmětem zítřejšího (středečního) jednání vlády je nastavení pravidel, otázka rozpočtu bude až ve chvíli, kdy se bude dojednávat rozpočet na příští rok,“ řekl ministr.

„Předmětem zítřejšího (středečního) jednání vlády je nastavení pravidel, otázka rozpočtu bude až ve chvíli, kdy se bude dojednávat rozpočet na příští rok,“ řekl ministr.

Podle tajemníka Asociace soukromého zemědělství ČR Jaroslava Šebka si rodiče ani děti nebudou výrobků zdarma vážit. „Je otázkou, zda jde o zvyšování povědomí o zdravém stravování u dětí, či pouze o dotování producentů,“ uvedl Šebek. Zdravé stravování u dětí by podle něj mělo být tvořené hlavně výchovou, nikoliv státními podporami.

Na produkty by se podle Jurečky neměla vztahovat takzvaná pamlsková vyhláška, protože nepůjde o prodej ve školních bufetech. Mluvčí SZIF Vladimíra Nováková upřesnila, že mléčné produkty dodávané do škol musejí splňovat evropskou i českou legislativu. Limity pamlskové vyhlášky tak podle ní výrobky splňovat budou.

Rozšíření programů je podle ředitele Potravinářské komory ČR Miroslava Koberny na místě. Zájem dětí o nesladké mléčné výrobky ale nepředpokládá. „Bílé tvarohy a jogurty na odbyt nepůjdou. Z toho musíme vycházet. Nejsou to výrobky pro děti obvyklé,“ řekl ředitel. Podle mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu Vladimíry Novákové aktuálně mají děti větší zájem o ochucené než neochucené výrobky. Až budou neochucené zdarma, očekává obrat. Z ovoce a zeleniny pak podle ní díky programům dostávají děti nejčastěji jablka, ovocné nebo zeleninové šťávy, následují hrušky a mandarinky.

Cenu podpory podle ministra určil resort na základě výpočtu Ústavu zemědělské ekonomiky a informací. Například na minimálně 100 gramů ředkviček bude příspěvek podle návrhu nařízení až 7,20 Kč, na stejnou hmotnost okurek 7,90 Kč. Při přepočtu by tak stát platil za kilogram okurek 79 korun. Podle Jurečky je rozdíl, když si zákazník koupí kilogram zeleniny v obchodě, oproti tomu, když musí distributor pravidelně po deset školních měsíců dodávat zeleninu do škol. Do ceny se tak podle něj započítává i logistika.

Likvidace přebytků, nebo podpora správných návyků?

Podpora konzumace mléka ve školách začala už na konci minulého století. Opatření na podporu konzumace ovoce navrhla v roce 2006 Evropská unie, v Česku funguje od jara 2010. Program má vést ke zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny, vytvořit u dětí správné stravovací návyky a bojovat proti dětské obezitě.

Někteří kritici projekt v minulosti označili za pouhý prostředek k likvidaci přebytků na trhu. Jurečka to v úterý odmítl. „Tento argument již neplatí, výkupní cena mléka roste za posledních šest měsíců,“ řekl ministr. Nicméně dodal, že bude rád, pokud budou své produkty dodávat úspěšní lokální producenti.

Zpochybňovány byly také proklamované přínosy projektu. S přihlášením do programu v minulosti nesouhlasilo ministerstvo financí, vláda ale pokračování české účasti v programu schválila.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz