Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Čeští školáci ‚vynikají‘ v pití alkoholu, kouření i spotřebě marihuany

V Česku je nadprůměrný počet dětí, které kouří cigarety. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Česku je nadprůměrný počet dětí, které kouří cigarety. | foto: Shutterstock

PRAHA Zkušeností s kouřením marihuany, cigaret nebo s pitím alkoholu mají české děti podle mezinárodního srovnání více než jejich vrstevníci v jiných státech. A získávají je dříve.

Pětina patnáctiletých chlapců a čtrnáct procent dívek se přiznává k pravidelnému pití alkoholu. Opakovanou opilost uvedlo zhruba třicet procent z nich. Mezinárodní průměr je 22 procent.

Vyplývá to ze studie Health Behaviour in School-aged Children, kterou zaštiťuje Světová zdravotnická organizace a do které se zapojilo 220 tisíc školáků ze 42 zemí světa.

„Dlouhodobě si v mezinárodním srovnání nevedeme dobře, a to dokonce v celé řadě ukazatelů, které v HBSC studii sledujeme. Věkové období rané adolescence je přitom klíčové z pohledu životního stylu jedince v dospělosti,“ řekl Michal Kalman z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, který se na studii podílel.

Alkohol coby vstupní droga

Dostat děti dál od alkoholu si vzali jako prioritu čeští odborníci a scénář, jak to udělat, sepsali do koncepce Zdraví 2020. „Je třeba si uvědomit, že alkohol je pro náctileté vstupní drogou, díky které se dostávají k dalším, případně s nimi alkohol i kombinují. Tento fakt staví konzumaci alkoholu do velmi rizikové roviny,“ varuje například národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Jako vysoce nadprůměrné se české děti ukázaly i v jiné oblasti. Zkušenost s marihuanou má 23 procent patnáctiletých školáků. Česko tak poslali na šesté místo ze 42 zkoumaných zemí světa.

Kouřících dětí je stále dost

Česko se do studie zapojuje pravidelně od roku 1994. Od té doby se tuzemsko mírně zlepšilo ohledně počtu dětí, které kouří cigarety. Bohužel jich je ale pořád nadprůměrně oproti jiným zemím. Až 36 procent patnáctiletých dívek a 38 chlapců uvedlo, že poprvé zkusili cigaretu ve třinácti letech nebo ještě dříve. Mezinárodní průměr je přitom sedmnáct procent.

Cigarety v ČR pravidelně kouří jedenáct procent patnáctiletých chlapců a šestnáct procent stejně starých dívek.

Česká mladá generace se v mezinárodním srovnání neukazuje příliš pozitivně.

Česká mladá generace se v mezinárodním srovnání neukazuje příliš pozitivně.

Necelá čtvrtina patnáctiletých školáků také uvedla, že má zkušenost s pohlavním stykem, což je pouze mírně více oproti mezinárodnímu průměru. Častěji ale používají kondom nebo hormonální antikoncepci.

Ačkoliv si učitelé i experti stěžují, že v českých vzdělávacích institucích přibývá případů šikany, podle studie výrazně méně českých školáků uvádí zkušenost se šikanou – a to pět procent. Oproti průměru se jich ale víc přiznalo, že se poprali.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...